» 
»
 

Türkiye bu yıl kar yağışından nasibini alacak

Bu yıl Türkiye'yi bol kar yağışlı bir kış bekliyor. Bazı yıllardaki gibi ılık bir kış değil, normal ve beklenen bir kış mevsimi yaşanması tahmin ediliyor. Sıcaklıklar, normal değerlerde olacak ve Türkiye genelinde yeteri derecede kar yağışları olması bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'yi bol kar yağışlı bir kış mevsiminin beklediğini belirtti. Küresel ısınmanın tüm dünyayı olduğu gibi son yıllarda özellikle Türkiye'yi de hissedilir şekilde etkilemeye başladığını dile getiren Şen, iklim değişikliğine yıllardır dikkat çektiklerini, ancak bu uyarılar gözle görülür olmadığından tam olarak kavranmadığını vurguladı. Şimdi ise iki yıldır bu iklim değişikliğinin ülkemizde yaşanmaya başlandığını belirterek, aşırı yağışlar, dolu yağışlarının artık sürekli yaşanabileceğini ve insanların buna alışması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Şen, bu yıl yaşanan rekor derecedeki sıcaklıklara dikkat çekerek, Türkiye'de ciddi şekilde iklim değişikliğinin yaşandığını, yaz mevsiminin uzadığını ve Eylül'ün de bir yaz mevsimi olduğunu söyledi. "Kış ile yaz arasındaki geçiş dönemi daralıyor ve daralmaya devam edecek. Sıcak bir yazın ardından eylül ve ekim ayları da buna ayak uydurdu. Son dönemde ise hava yavaş yavaş yerini serin havaya bıraktı. Sonbahar yeni başlıyor" şeklinde konuştu.

Kasımın yarısından sonra kış mevsiminin etkili olacağını söyleyen Şen, bazı yıllardaki gibi ılık bir kışın olmayacağını, mevsim normallerinde bir kış yaşanacağına dikkat çekerek, batıdan doğuya kadar tüm Türkiye'nin kar yağışından nasibini alacağını ifade etti. Ancak, doğuda sıcaklıkların yüksek göründüğünü ve dondurucu soğukların olmayacağını tahmin ettiğini belirtti. Öte yandan bu durumun kar yağışının fazla olmasına işaret edeceğini ve kışın sıcaklığın yüksek olması durumunda karın daha fazla yağacağını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *