» 
 

Türkiye Dünya’nın En Cömert Ülkesi sıralamasında 2. liği aldı

2016 yılı Küresel İnsani Yardım raporu açıklandı. Rapora göre Türkiye Amerika Birleşik Devletlerinin ardından mili gelirinin 0,37’sini ayırarak birkez daha Dünya’nın En Cömert Ülkesi sıralamasında 2. liğin sahibi oldu...

Her anlamda yardımlaşmanın öneminin bilinci ile gün geçtikçe büyüyen ülkemiz 27 Haziran 2016, Ankara / Dünya’da her yıl yapılan insani yardımların haritasını çıkaran İngiltere merkezli Kalkınma İnisiyatifleri, bugün 16.Küresel İnsani Yardım Raporu ile de bu konuya verdiği önemi ortaya koymuş oldu. Rapora göre ilk sırayı ABD alırken hemen onu takip eden ikincilik Türkiye'nin oldu. Türkiye'yi sırası ile İngiltere, AB kurumları ve Almanya takip etti. Raporun ortaya koyduğu verilere göre 2014 yılından 1,6 milyar dolar olan bu yardım 2015 yılında ikiye katlanarak 3,2 milyar dolara ulaştı.

Yine rapor doğrultusunda görülüyor ki dünya çapında en büyük insanı yardım 2 Milyar Dolar ile Suriye’ye yapılmış. Bu rakamı 1,5milyar dolar ile Sudan, 1,16 milyar dolar ile de Irak ve Filistin takip etmiş. Türkiye Suriye’de yaşanan iç savaş dolayısı ile açık kapı politikası uyguluyarak birçok sığınmacıya kucak açmış, ev sahipliği yapmıştı. Türkiye insani yardım kapsamında 11 milyar dolar üzerinde kaynak harcayarak savaş mağdurlarına yeni bir umut, hayata tutunmaları için önemli bir destek sağlamış oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *