» 
»
 

Türkiye Gürcistan'da kalan 15 dönüm toprağını 40 yıl sonra aldı

Türkiye'nin Gürcistan sınırında olan Çaksu Deresi'nin 40 sene önce dere yatağını değiştirmesi sonucunda 15 dönüm arazisi Gürcistan'da kalmıştı. Türkiye'nin kalan toprağını alması için verdiği mücadele sonucunda 40 sene sonra 15 dönüm arazisini aldı

Gürcistan ile Türkiye sınırlarının belirlenmesi döneminde iki ülke arasında sınırda bulunan Çaksu Deresi'nin dere yatağının değişmesi sonucunda Türkiye'nin 15 dönümlük arazisi Gürcistan topraklarına geçmişti. Dere yatağındaki suyun yön değiştirmesi ile gelişen bu durum yeni yapılan protokolle Gürcistan'dan 40 sene sonra arazisini geri almış oldu.

Geçtiğimiz haftada Türk heyetine Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu Gürcistan heyetine Gürcistan Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Depertmanı Sınır İlişkileri Bölüm Başkanı İveri Melaşvili başkanlık etti. İkili Posof’a bağlı Yurtbekler köyüne giderek bölgedeki tespitleri yaptılar. Daha sonrasında 15 dönümlük arazinin Türkiye’ye geri verilmesi için protokoller imzalandı.


15.000 metrekarelik toprakların Türkiye'ye geçmesine en çok sevinenlerden birisi de arazinin sahibi 78 yaşındaki Yurtbeyler Köyü'ndeki Süleyman Çelik. O dönemde derenin suyun yatağının değişmesinin sebebiyle topraklarının Gürcistan tarafında kaldığını belirtti. 40 sene sonra Türkiye sınırları içerisine giren topraklarının sevincini yaşayan Süleyman Çelik,  "Topraklarını kaybetmek acı verici, seneler öncesinde Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne durumları bildirdim fakat yeteri kadar ilgilenmediler ve 2013'te gelen heyet tespitler yaptılar. Şu gün toprakların Türkiye'ye geri verilmesi konusunda yardımcı oldular. 40 senedir işlenmemiş olan toprağımı ekip biçeceğim." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *