» 
»
 

Türkiye Kuzey Afrika sıcaklarının etkisi altına giriyor

Cuma günü itibariyle Türkiye Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan sıcaklıkların etkisi altına girecek. Meteorolojiden yapılan son tahminler ülkenin yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına gireceğini gösteriyor.

Türkiye'de hava durumu artan sıcaklıkların da etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ederken, cuma gününden itibaren ülkeye giriş yapacak olan Kuzey Afrika üzerinden gelecek sıcaklıklarla birlikte ülke genelinde hissedilir derecede artış yaşanacak. Mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkması beklenen yeni sıcak hava dalgası ile birlikte yurdun bazı yerlerinde uzun süredir görülmemiş en yüksek sıcaklık değerlerinin görülmesi bekleniyor.

AYDIN VE ŞANLIURFA 45 DERECE OLACAK!

Ankara, Bursa ve Malatya'da hafta sonu en yüksek hava sıcaklığının 40 derece olacağı tahmin edilirken, İstanbul'da sıcaklık 37 derece, İzmir ve Adana'da 41 derece, Samsun, Trabzon ve Erzurum'da ise 32 derece olacağı öngörülüyor. Sıcaklıklar Balıkesir, Edirne ve Antalya'da 42 derecelere kadar çıkarken, Diyarbakır'da hava 43 derece, Manisa'da 44 derece Şanlıurfa ve Aydın'da ise 45 derece olacak.

Sıcak hava dalgasının pazartesiden itibaren etkisini kaybetmesi beklenirken, iç bölgelerde salı günü, doğu bölgelerde ise çarşambadan itibaren sıcaklıkların mevsim normallerine dönmesi bekleniyor.
Meteoroloji, özellikle çocuklar ve yaşlılar için sıcaklıklara karşı uyarı yaparken, vatandaşların saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dik gelen güneş ışığına maruz kalmamak için önlem almaları, sıcak çarpmalarından korunmak için dikkatli olmaları istendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *