» 
»
 

Türkiye-Rusya-İran ortak bildirisi kabul edildi

Suriye'deki krize çözüm için yapılacak olanların belirlendiği Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak bildirisini Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov kabul ettiklerini açıkladı.

Doğu Halep'teki sivil halkın tahliyesini ve silahı grupların ayrılmasını sağladığını belirttiği Türkiye-Rusya-İran ortak bildirisinin kabul edildiğini duyuran Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bir iki güne kadar tahliyelerin biteceğini, bunun da üçlü formatın verimli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Suriye'nin ve tüm komşu ülkelerin ulusal birliğini ve sınır bütünlüğünü desteklediklerini, bölünmeye karşı olduklarını belirttiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile ortak basın toplantısında ilk defa bu şekilde bir araya gelmelerinin de başlı başına önemli olduğuna dikkat çekti. Rusya yönetimine ve halkına taziyelerini ileten Çavuşoğlu, hain saldırıyı kınadı.

Üçlü görüşmede Suriye'de ateşkesin sağlanması ve bunun tüm Suriye'ye yayılması hususu üzerinde durduklarını belirten Çavuşoğlu, doğu Halep'ten şimdiye dek 37 bin 500 kişinin tahliyesinin sağlandığını bildirdi ve Rusya'ya gayretleri için teşekkürlerini iletti. Suriye'de kalıcı çözümün siyasi bir çözüm olacağına dikkati çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu yöndeki çabaların BM çerçevesindeki sürece tamamlayıcı nitelikte olması konusunun da ele alındığını, bu yönde çabaların birlikte sürdürüleceğini kaydetti.

Suriye konusunda en verimli formatın hangisi olduğu sorusu üzerine Çavuşoğlu, alınan kararların uygulanabildiği formatın en iyi format olduğunu vurguladı. Suriye konusunda değişik kararlar alınmış olmasına rağmen uygulanamadığını belirten Çavuşoğlu, sonuçlarının ise durumu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekti.

Hazırladıkları ortak metinde Birlişmiş Milletler'in rolünü inkar etmediklerini dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu, sonuç alıcı çabaların faydası olduğunu ancak önemli olan konunun kararların uygulanması noktasında olduğunu da ifade etti. Alınan kararların samimi bir şekilde uygulanması durumunda Suriye'de söylenen çerçevede sonuç alınabileceği görüşünü dile getiren Çavuşoğlu, ateşkesin Suriye geneline yayılabilmesi için DEAŞ, El Nusra gibi terör örgütleriyle de mücadelenin sürdüğünü aktardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *