» 
 

Türkiye seri metro üretimine başlıyor

Tayland'ın başkenti Bangkok'un metro ağı Ankara'da üretilecek metrolarla kurulacak. Sincan fabrikasında üretilecek 22 adet metro 4 vagondan oluşup, 2018'de teslim edilecek.

Tayland'ın başkenti Bangkok'un metro ağı için üretilecek metroları Ankara yapacak. Sincan'da yapımına başlanacak olan metrolar 22 adet ve 4 vagonlu üretilecek. Metrolar 2018'de teslim edilecek. Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada raylı sistem toplu taşıma araçlarınün üretimi yapılmakta. Bu konuda üç kıtada faaliyet gösteren Türkiye'nin metro üretiminde dışarı açılarak büyük yol katettiği belirtiliyor. Fabrika 45 bin metrekare kapalı alana sahip olup, 800 çalışanı bulunmaktı. Dünya'nın birçok yerinde toplu taşıma aracı üretiminde yer alan Türkiye Ar-GE çalışmalarının ardından tamamen yüzde 100 elektrikli otobüs ve metro üretimiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bozankaya A.Ş. tarafından gerçekleştirilen üretimde hedef İstanbul'daki elektrikli otobüs ihalesini almak. Bozankaya A.Ş. ilk ürettiği elektrikli otobüsler halen Konya, Eskişehir ve İzmir'de kullanımda. Bugüne kadarki elektrikli otobüs ihalesinin tümünü Bozankaya A.Ş. kazanmış durumda. Türkiye'de ileriki aşamada 5 ilin daha elektrikli otobüs ihalesine çıkması bekleniyor. Bu ihalelere de girmeye hazırlanan Bozankaya A.Ş. konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bozankaya tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli trambüsleri halen Malatya'da kullanılıyor. Yine Kayseri'ye 100 adet alçak tabanlı tramvaylar teslim edilirken, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin trambüs ihalesine hazırlanılıyor. 

280 KİLOMETRE HIZLA GİDEBİLİYORLAR

Çevre dostu E-Karat otobüsler şarj işleminden sonra yaklaşık 280 kilometre hızla gidebiliyor. Türkiye'de ilk yerli trambüs ve elektrikli otobüs üreticisi olarak 2018 Avrupa'da yılın şirketi seçilen Bozankaya Transist 2016 fuarında da ürünlerini sergiliyor. Özellikle Metro projelerinde milli sanayiye katkıları büyük olan şirketin küresel anlamda biliner markalarla da işbirliği yaptıkları belirtiliyor. Kanadalı tren ve uçak üreticisi Bombardier ile mayısta anlaşma imzalayan Bozankaya TCDD Genel Müdürlüğü'nün 80 yüksek hızlı tren ihalesini kazanmayı amaçlamaktalar. Bu durumda trenler yüzde 58 yerli üretim olacak. Hal böyle olunca da Bozankaya'nın ihracat gelirine büyük katkısı bulunuyor. 

BANGKOK'UN METRO ARAÇLARI ANKARA'DA ÜRETİLECEK

Aynı zamanda şirketin Ankara Kahramankazan ilçesinde 40 bin metrekare sahada 26 bin metrekare kapalı alanlı tesis bulunmakta. Tayland'ın başkenti Bangkok'un metro ağında kullanılacak araçlar yine Bozankaya şirketi tarafından Ankara'da üretilecek. Ankara Sincan'da yapılacak 22 adet metronun 4 vagonlu olarak 2018 yılında tesliminin yapılacağı ifade ediliyor. Proje bu yıl içinde tamamlanacak. Siemens ile yapılan anlaşmada da araçların 16 yıl boyunca servis ve bakım hizmetleri verilecek. Şirket son iki yıldaki cirosunun ortalama yüzde 7.4'ünü AR-GE çalışmalarına ayırıyor. Türkiye'de milli bir marka olan Bozankaya adını yurt dışında da duyurabilmek için yoğun mesai harcıyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *