» 
»
 

Türkiye sınırına yakın bölgede H5N8 virüsü patlak verdi

Yunanistan'ın Türkiye sınırına yakın bir bölgede, yabani bir kuşta kuş gribi H5N8 virüsü yüksek derecede tespit edildi. Peki, kuş gribi belirtileri nelerdir?

OIE (Dünya Hayvan Sağlığı Kurumu) Yunanistan'ın Türkiye sınırına yakın bir bölgede bulunan yabani bir kuşta yüksek derecede kuş gribi virüsü H5N8'e rastlandı. Yunanistan'dan gelen resmi bir bilgiyi aktaran Dünya Hayvan Sağlığı Kurumu OIE'nin internet sitesinde, virüsün Türkiye sınırı yakınlarındaki Meriç nehri deltasındaki bir kuğuda tespit edildiğini ifade etti.

H5N8 kuş gribi virüsünün henüz insanlara bulaşıp bulaşmadığının tespit edilmediği, ancak gıdadan bulaşmadığının bilindiği aktarıldı. Öte yandan Çin'de iki kişi kuş gribi H5N8 virüsü dolayısı ile hayatını kaybetti.

KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağır bir virüs sonucu ölümcül bir hastalık olan H5N8 kuş gribi virüsünün başlangıç belirtileri, yüksek ateş, öksürük, kas ağrıları, boğaz ağrısı olarak bilinmektedir. Ancak bu rahatsızlıkların sonucunda, solunum sıkıntısı ve zatürre ile ölüme kadar giden bir takım problemler oluşabilir. Belirtiler, virüse temasın ardından yaklaşık 2-3 saat ile 3-4 gün içerisinde gün yüzüne çıkar. H5N8 virüsü, hücrelerde yeterli oksijenin gitmesini engelleyerek vücudun morarmasına ve ölüme neden olmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *