Türkiye ve Rusya birlikte uçak üretecek

Rusya'da bulunan devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in üst düzey yöneticisi olan Çemezov, Türkiye ile Rusya arasında savaş uçağı üretimi konusunda görüşmeler yapıldığını ifade etti.,

 Rusya’nın en büyük ve devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in yöneticisi olan Sergey Çemezov, Türkiye ile S-400 hava savunma sistemleri ve farklı diğer projelere yönelik ortak yürüttükleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile S-400 sisteminin teknik konularının ele alındığını ve konu hakkındaki gelişmelerde son aşamaya gelindiğini aktaran Çemezov, şu anda gündemdeki konunun ise finansman kısmıyla ilgili bölümler olduğunu söyledi.

Hükümetler arası seviyede ele alınan finansman konusuna da değinen Çemezov’un, hükümetler arası anlaşmalarda yalnızca hükümet kredi verebilir. Rusya ve Türkiye’ye ait maliye bakanlıklarının bu konuda görüşmeleri devam etmektedir dediği öğrenildi.

Türkiye’de S-400 sistemlerinin üretimin yapılabileceği üsler hakkında bazı eksikliklerin olduğu, Türrkiye’nin daha önce böyle bir yatırımı olmadığı için elde edeceği gelirin de çok olamayacağını ifade eden Çemezov, çok büyük miktarlarda para yatırıp bir şey elde etmemek doğru olmaz ama tüm açılardan değerlendirilmesi gerekecektir sözlerine değindi.

Çemezov’un ifadelerinde, kendi uçaklarının montaj kısımlarını yapabilen bir ülke olarak gösterdiği Türkiye’nin modern üretimler açısından iyi bir yol kat edebileceğini belirttiği öğrenildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  geçtiğimiz Perşembe günü bu konu hakkında bir açıklama yapmış ve bu açıklamada S-400 sistemlerini bundan önceki süreçte Rusya dışında üretmediklerini ama imkansız denen hiçbir şeyinde olmadığını söylemişti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *