» 
»
 

Türkiye'de AIDS hastalarının sayısı gün geçtikçe artıyor

Birleşmiş Milletler'in AIDS hastalığı ile mücadele kuruluşu olan UNAIDS, yaptığı araştırmalarda son beş yılda her yıl 1.9 milyon insanın HIV virüsüne yakalandığını AIDS hastası olduğunu açıkladı. Ayrıca Türkiye'de de bu oranda artış gözlemleniyor.

HIV virüsü ile bağışıklık sistemini çökerten en tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biri olan AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS'in yaptığı istatistik oran kan donduruyor. Genellikle ölümcül sonuçlar doğuran veya kanser ile senelerce süründüren bu HIV virüsünün son aşaması AIDS'dir. Son beş senede her yıl 1.9 milyon kişinin AIDS'e yakalandığı bilgisi verilirken, Türkiye'de de AIDS'e yakalanan hasta sayısının bir önceki senelere göre gittikçe artmakta olduğu görülüyor.

UNAIDS'ın yeni yayımladığı küresel raporda, AIDS ile mücadelede AIDS'li olan anneden, anne karnındaki bebeğe geçmemesi için yapılan çalışmalarda önemli aşamalara ulaşıldığını açıklıyor. Raporda, beş senede her sene 1.9 kişi HIV virüsünü kapıyor. Bu artışın Türkiye'de de gözlemlenmesi endişeye düşürüyor.

Geçtiğimiz sene Orta Doğu'da ve Kuzey Amerika'da ortalama 91 bin kişide HIV virüsü tespit edilmişti. HIV virüsüne yakalanan hastaların yarısından fazlasının Amerika Birleşik Devletleri'nde, dörtte birinden fazlası da Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Türkiye ve Kuzey İrlanda'da olduğu görülüyor.

Bu tehlikeli AIDS virüsü hakkında mücadele kuruluşu UNAIDS'ın Genel Direktörü bu rapora ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda, HIV'ın gittikçe artmakta olduğunu ve bu virüsün bulacısı olmasından dolayı şayet yayılırsa bu salgının kontrol edilemeyeceğini hatta imkansız olacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *