Türkiye'de bilgisayar kullanım oranlarında artış gözlemlendi

Türkiye İstatistik Kurumunun araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de internet kullanım oranı 16 ile 74 arası yaş grubunda olanlarda % 54,9, interneti kullananlarda ise 61.2'ye yükseldi. Düzenli olarak internet kullananların oranı da %94.9'a çıktı.

TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) 2016'nın Nisan ayında gerçekleştirdiği Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonucuna göre, Türkiye'de internet kullanım oranı bir önceki orana göre artış gösterdi. 16 ile 74 yaş grubu arasındaki kişilerin internet kullanım oranları 54.9, interneti telefondan veya bilgisayardan kullanmayı tercih edenlerin sayısı ise 61.2'ye çıktı. İnterneti düzenli olarak interneti kullananların oranı ise %94.9'a kadar çıktı. TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre, bu sene Nisan ayı içerisinde 16 ile 74 yaş grubu arasındakilerde %54.9 ve %61.2, kadınlarda 45.9 ve 51.9, erkeklerde %64.1 ve %70.5 oldu.

Bu araştırmanın sonucuna göre, Türkiye'de her 10 haneden 8'inde internet erişiminin sağlandığını ortaya koydu. Genelinde ise internete sahip hanelerin oranı Nisan ayında %76.3 oldu. Evde interneti olmayan diğer kesim ise, internet ihtiyacı duymadıkları için internet kullanmadıklarını, gerek görüldüğünde ise okul, iş, internet kafe gibi yerlerde interneti kullandıklarını ifade ettiler.

İnternet trafiği için daha geniş bir kapasiteye sahip olan genişbant internet erişimine sahip haneler %73.1 oranını buldu. Yani hanelerin %39.5'i kablolu internet, ADSL ve fiber gibi genişbantlı bağlantı sağlarken, %65.2 oranındaki hanelerde ise mobil ile internet erişimi sağlanıyor. Düzenli internet kullanıcılarının oranı %94.9'a ulaşırken, araştırmada hanelerin %96.9'unda cep telefonu olduğu belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *