Türkiye'de bir ilk olan yaban hayatını koruma köprüsünde sona yaklaşıldı

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında ekolojik dengeyi bozmamak adına yapımına başlanan yaban hayatı köprüsünün inşasında sona yaklaşıldı...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yaban hayatını korumak adına yapılan protokol gereği Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde inşa edilen ekolojik köprü Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımakta.

Rumelifeneri Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın Kuzey Marmara Otoyolu tarafından ikiye bölünmesin dolayısı ile yaban hayvanlarının doğal ortamlarındaki yaşayabilecekleri olumsuzlukları engellemesi planlanan köprü, yolun her iki istikametini de kapatan yan yana konulan 22 metre genişliğinde iki adet tüpten oluşuyor. Tahmini olarak 12 milyon liraya mal olacağı düşünülen köprü ile yolun karşısına geçmek isteyen yaban hayvanlarının herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla karşıya geçebilecekleri tahmin ediliyor.

Aynı zamanda yaşam alanları otoyolla ikiye ayrılan hayvanların bu özel köprü ile beslenme, barınma, eş tutma ve üreme gibi problemlerinin ortadan kalkacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu özel köprüde yapılacak olan bitkilendirme çalışması ile de hem köprü üzerinde doğal bir orman görüntüsü oluşturulacak hem de araç gürültüsünün önleneceğini ifade etti

Eroğlu bu köprü sayesinde ansızın yola atlayarak hem kendi canlarını tehlikeye atarken hem de ansızın araç sürücülerinin direksiyon kontrollerini kaybederek meydana getirdikleri trafik kazalarının da önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *