» 
»
 

Türkiye’de en çok doğum yaz aylarında gerçekleşti

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre, geçtiğimiz yıl en çok doğum yaz aylarında gerçekleşti. İşte istatistikler…

Evlilik kurumunu taçlandıran en güzel olay şüphesiz ki evli çiftin bebek sahibi olması… Her yıl olduğu gibi bu yılda Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından elde edilen verilere göre, Avrupa’nın birçok ülkesine göre çok daha genç nüfusa sahip Türkiye'de, 2016 yılı için en çok doğumun gerçekleştiği dönem yaz ayları oldu.

İstatistikler gösteriyor yıllar içinde hızla düşen doğum oranı göz öne alınırsa, 1990 yılında binde 2,93 olan doğurganlık hızı 2015'te binde 2,14'e geriledi. Bakanlık, bunun bu hızla seyretmesi halinde 2023'te oranın binde 1,99 olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Öte yandan doğumların geçtiğimiz yıl için en çok yaz aylarına denk geldiğinin altı çizilirken veriler doğrultusunda en fazla doğumun sırası ile Ağustos, Temmuz ve Haziran ayları gerçekleştiği ve Ağustosta 116 bin 790, Temmuz’da 113 bin 985, Haziran’da ise 112 bin 708 kadın annelik heyecanı yaşadığını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *