» 
»
 

Türkiye'de yatırım yapana Türk vatandaşlığı verilebilecek

Yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre en az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapan ya da tapu kayıtlarında 3 yıl satılmaması şerhi ile taşınmaz satın aldığı tespit edilen yabancılara Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığı verilebilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren "Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" düzenlemesine göre artık Bakanlar Kurulu kararıyla, Türkiye'de en düşük 2 milyon dolar olmak üzere yatırım yaptığı veya 3 yıl satmamak şerhi koyularak taşınmaz satın aldığı ilgili kurumlar tarafından tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı kazanma yolu açıldı.

İstisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanılması için başvuru belgeleri ve işlemlerde değişiklik yapıldı. Buna göre Ekonomi Bakanlığınca en az 2 milyon ABD doları tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştiren veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca en az 1 milyon ABD doları tutarında taşınmaz satın alan ve bu taşınmazın 3 yıl süreyle satılmaması şerhi şartı ile satın aldığı tespit edilen yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca en az 100 kişilik istihdam oluşturduğu, Bankacılık Düzenleme Kurumunca en az 3 milyon Amerikan doları tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartı ile Türkiye'deki faal bankalara yatırdığı, Hazine Müsteşarlığınca en az 3 milyon Amerikan doları tutarında devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartıyla satın aldığı belirlenen yabancılar da aynı şekilde Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

Türk vatandaşlığı kazanabilmek için parasal değerlerin belirlenmesinde ise tespit tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *