» 
»
 

Türkiye'den önemli uçak alımı anlaşması

Eğitim Uçağı Projesi Sözleşmesi kapsamında, Türkiye, Pakistan'dan 52 Super Mushshak eğitim uçağı alırken, anlaşma sonucunda alınacak Super Mushshak Uçaklarıyla birlikte uçuş eğitimleri daha etkin şekilde yapılabilecek.

Savunma sanayisi alanında, Türkiye ile Pakistan arasında 3 sözleşme, niyet beyanı ve mutabakat muhtırasına imza atıldığı, Tüyap'taki 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda, Türkiye ile Pakistan arasındaki savunma sanayisinde yapılacak işbirliğini ileriye taşıyacak gelişmeler yaşandığı belirtildi.

Şu anda hava kuvvetleri tarafından pilot adaylarının ilk uçuş eğitimlerini yapabilmek ve deneyim kazanmalarını sağlamak için envanterde bulunan T-41 ve SF-260 uçakları kullanılıyor. Eğitim Uçağı Projesi Sözleşmesi kapsamında, Türkiye, Pakistan'dan 52 Super Mushshak eğitim uçağı alırken, anlaşma sonucunda alınacak Super Mushshak Uçaklarıyla birlikte uçuş eğitimleri daha etkin şekilde yapılabilecek. Bu proje sonucunda bir ülkenin NATO üyesi hava kuvvetleri olarak ilk defa Super Mushshak’ı envanter kaydı altına alınmış olacağı öğrenildi.

İcra Komitesi Pakistan Aeronautical Complex-Kamra Şirketiı ile sözleşme görüşmelerinin başlanmasına daha önce karar verililirken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen sözleşme müzakerelerinin tamamlanmasıyla IDEF'te sözleşme imzalandığı ifade edildi. Yeni alınacak 52 uçağın, ömürlerini tamamlayan T-41 ve SF-260'ların yerini alacağı belirtiliyor.

Resmi görüşmeler ve alım - satım sürecinin devam ettiği günlerde, bu konudaki kararlılığın gösterilmesi açısından önem taşıyan, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ve Pakistan arasında MİLGEM Korvet Projesi Niyet Beyanı imzalandığı gelen bilgiler arasında.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *