Türkiye'nin Antarktika Üssü'nü kuran ekibin başında bir Türk bilim kadını

Antarktika'da Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü kurulmasına yönelik çalışmalarını sürdüren 9 kişilik ekibin başında bulunan Doç Dr. Burcu Özsoy, Dünya Kadınlar Günü öncesi çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Zorlu iklim şartlarında Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü kurulumu için çalışmalarını sürdüren Türk Antarktik Seferi Ekibi, Türkiye'nin gururu oldu. Ekibin başındaki Türk bilim insanı Doç. Dr. Burcu Özsoy, çalışmalar ile ilgili Dünya Kadınlar Günü öncesinde bilgiler verdi. Özsoy, 24 Şubat'ta başlattıkları üs kurmak için doğru yer tespiti çalışmalarına devam ettiklerini belirterek Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda ve İTÜ'nün destekleriyle yürütülen çalışmaların Türkiye için gelecekte Antarktika'da söz sahibi olma açısından taşıdığı öneme değindi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezindeki 9 kişilik ekibin lideri olan Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'nın hiçbir ülkeye ait olmadığını, burada 53 ülkenin bayrağının dalgalandığını belirterek kıtanın teknolojik, ekonomik ve siyasal boyutuna dikkati çekti. Özsoy, Antarktika'nın tatlı su rezervlerinin yüzde 70'ine sahip olduğunu ve dünya nüfusunun kurtuluşu olarak görüldüğünü de belirtti.

ÖZEL KIYAFETLERLE SOĞUKTAN KORUNUYORLAR

1960'lı yıllardan beri Türk bilim insanlarının Antarktika'ya gittiklerini ancak Türkiye'nin burada faaliyetlerini sürdürebilmek için bir üs kurma çalışmalarına hız verdiklerini belirten Özsoy, sefer sırasında yaşadıklarını da paylaştı. Seferin ilk günü şiddetli fırtınanın etkisiyle zorlandıklarını ifade eden Özsoy, kıtada yaz mevsimi olmasına rağmen hissedilen sıcaklığın eksi derecelerde olduğunu ve ilk günden beri ölçülen en yüksek sıcaklığın 5 derece olduğunu kaydetti. Antarktika'da hava durumu nedeniyle kıyafetlerin özel olduğunu dile getiren Özsoy, kıyafetlerin katmanları sayesinde vücudu soğuktan koruduğunu ve ekibin bu nedenle hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını belirtti.

Kıtada beslenmelerine de önem verdiklerini ifade eden Özsoy, gemide pişen yemekleri seferde, sandviç, kuru yemiş, çikolata gibi gıdaları ise arazi çalışmalarında tükettikleri bilgisini verdi. Sadece birkaç uydu sisteminin kapsamına giren Antarktika'da sınırlı e-posta dışında iletişim kanallarının bulunmadığını, aileleri ve arkadaşlarıyla 4 saatte iletilen bu e-postalar sayesinde haberleştiklerini belirten Özsoy, sadece yazıyı kapsayan e-posta kapasitesinin 25 kilobaytla sınırlı olduğunu da söyledi.
14 milyon kilometrekare yüzölçümüne sahip Antarktika'nın sadece yüzde 1'inin yaşam alanı olabileceğini belirten Doç. Dr. Özsoy, bu alanın canlıların yavrulama ve yerleşim yeri olarak korunduğunu ifade etti.

ANTARKTİKA İÇİNDE ÜLKE OLMAYAN TEK KITA

Yüzde 98'inin buz tabakasıyla kaplı olduğu ve bu tabakanın 2 bin 133 metre kalınlıkta olduğu kıtanın dünyada üzerinde ülke olmayan tek kıta olmasına dikkati çeken Özsoy, sefer sırasında ara sıra duraklayarak kara ve deniz noktalarından bazı ölçümler yaptıklarını ve numuneler aldıklarını belirtti.

Türkiye adına böyle zorlu bir bölgede araştırma yapmaktan gurur duyduklarını dile getiren Özsoy, "Ekip olarak, Türk bayrağını bu coğrafyalarda taşıma gururunu bize verdiği için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü'ye, İTÜ, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Hitit Üniversitesi rektörlerine teşekkür ederiz." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *