» 
 

Türkiye'nin en büyük özel şirketleri açıklandı

Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması sonuçlarına göre Tüpraş birinci sırada yer aldı.

Capital Dergisi'nin Vodafone ana sponsorluğunda gerçekleştirdiği Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi Araştırması sonuçları açıklandı. İstanbul'da düzenlenen törende ciro, karlılık, ihracat ve istihdam rakamları baz alınarak değerlendirilen Türkiye'nin en büyük şirketleri belirlendi. Buna göre 8 kategoride şirketlere 24 ödül takdim edildi.

Ciro büyüklüklerine göre Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan şirketler sıralamasında Türkiye'nin en büyüğü Tüpraş olurken, ikinci sıra PMV Petrol Ofisi, üçüncü sırada ise THY yer aldı. Cirosu en çok artan şirketler kategorisinde ise Yatağan Termik Enerji Üretim, Cengiz Enerji ve Kipaş Kapıt Sanayi İşletmeleri yer aldı.

Türkiye'nin en çok kar eden şirketi THY olurken, ardından Turkcell ve Tüpraş izledi. Karını en çok arttıran şirketler kategorisinde Borusan Lojistik Dağıtım, Plasmar Plastik ve Eser Taahhüt sırasıyla ilk üçte yer aldı.

Ford Otosan Türkiye'nin en çok ihracat yapan şirketi oldu. Tüpraş ve Oyak Renault sırasıyla ikinci ve üçüncü sırayı paylaştı. İhracatını en çok arttıranlar ise Mobiltel, Melike Tekstil ve Koluman Motorlu Araçlar şirketleri oldu.

Türk Telekom'un en çok istihdam sağlayan şirket olarak birinci sırada yer aldığı araştırma sonuçlarına göre BİM Birleşik Mağazalar ve LC Waikiki Mağazacılık onu takip etti. İstisdamı en çok artıran şirketler Aksa Elektrik, Altın Ateş Kimya ve Gediz Elektrik Perakende Satış olarak sıralandı.

Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi Araştırmasının bu yıl 19'uncusu düzenlendi. Araştırma kapsamında Kibar Holding kurucusu Asım Kibar' a onur ödülü takdim edildi. Bu yıl ilk kez verilen "Vodafone Dijitalleşme Özel Ödülü" ise Migros Ticaret AŞ Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Kerim Tatlıcı'nın oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *