» 
 

Türkiye'nin en uzun tünelinde sona gelindi

Dünyanın 2. ve Türkiye'nin en uzun tüneli olacak Ovit Tüneli inşaatında sona sadece 400 metre kaldı. Bu ayın sonuna kadar ise tünelin tamamlanacağı düşünülüyor. Ovit Tüneli sayesinde kış aylarında kardan dolayı kapalı olan Rize-Erzurum karayolu yılın her günü ulaşıma açık olacak.

Işığın görülmesi için sadece 400 metre kalan Ovit tüneli inşaatında sona yaklaşıldı. Türkiye'nin en uzun ve dünyanın ise 2. uzun tüneli olacak olan Ovit Tüneli toplamda 14 kilometre uzunluğa sahip olacak. Tünelin şimdiye kadar ise 13.6 kilometrelik kısmı tamamlandı. Yani 400 metre sonra tünelde bir uçdan diğer uca gelinmiş olacak. Alınan bilgilere göre, Rize'nin İkizdere İlçesindeki Sivrikaya köyü ile Erzurum'un İspir İlçesi Soğanlı mevkii arasında yapımı sürdürülmekte olan Ovit Tüneli, Çin'deki Zhingnanshar tünelinden sonraki dünyanın en uzun ikinci karayolu tüneli olmaya hak kazanacak.

Ovit Tüneli'ndeki 12.6 km'lik çift tüp bağlantı tünelleri sayesinde toplamda uzunluğu 28 kilometre olacak. Tünelin girişi 1.988'den ve çıkışı ise 2.258 koddan açılırken, projenin toplam bedeli ise 605 milyon TL'yi buldu. Bugüne kadar her iki tüpte de 23.200 metre açma işlemi yapıldı. Sadece 400 metre mesafe kalan tünelde ışığın görülebilmesi için Eylül ayı sonuna kadar çalışmalar devam edecek. Yılın kar yağışlı olduğu dönemlerinde ulaşıma kapalı olan Rize-Erzurum karayolu da Ovit Tüneli sayesinde yılın her günü açık hale gelmiş olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *