» 
 

Türkiye’nin ilk prefabrik tüneli Van’da hizmete açıldı

2014 yılında Van ilimizde yapımına çalışmalarına başlanan ve Türkiye’de bir ilk olan prefabrik tünel Karabet Kar Tüneli hizmete açıldı…

Bahçesaray, Karayolları 11. Van Bölge Müdürlüğü’nce 2014 yılında Van’da yapımına başlanan ve 2016 yılında yapımı tamamlanan kar tüneli hizmete açıldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Karayolları 11. Van Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülhaş, ilk olma özelliği taşıyan Karabet Kar Tüneli'nin kullanıma açıldığını ifade ederek, bölgedeki yoğun kar yağışı nedeni ile ulaşım sıkıntısı yaşanan Karabet Geçidine yapılan bu tünel sayesinde ulaşımın sorunsuz olarak işleyeceğini ifade etti.

Gülhaş, 2 bin 300 metre olan ve yüksekliği 5 metre 30 santimetre olan tünelin Türkiye’de bir ilk olduğunu, tünelin kolon ve kirişleri prefabrik olmak suretiyle fabrikada üretildi ve sahada monte edildiğini ifade etti. Yaklaşık 58 milyon TL’ye mal olduğunu belirtti.

Uzun süredir bu yolu kullanarak ilçeye ulaşım sağlayan sürücüler tünelin inşasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, tünelin yapıldığı bölgede sık sık çığ tehlikesi atlatıldığı, bu nedenle de yolda can güvenliği olmadığını ancak, tünelin kullanıma açılmasının ardından bu tehlikelerin ortadan kalktığını vurguladı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *