Türkiye'nin ilk Virtual Reality filmi çıkıyor!

Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu Tuna Tetik’in yönetmenliğini üstlendiği Türkiye’nin ilk VR filmi yani Virtual Reality (sanal gerçeklik) sinema filmi önümüzdeki dönemlerde izleyicilere sunulacak!

2016 Yılı içerisinde 69. Cannes Film Festivali’ne “Neo Renaissance” adlı kısa filmiyle katılan Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu Tuna Tetik, Türkiye’nin ilk VR filminin yönetmeni olacak.

Türkiye’nin ilk VR filmi çekiliyor. Filmin yönetmenliğini üstlenen Tuna Tetik “VR, yani Virtual Reality sanal gerçeklik teknolojisi şuanda çok taze. Bu medyanın büyüleyiciliği, bir alana sıkışamamasından kaynaklanıyor. Sadece sinema ile ilgili değil, aynı zamanda eğitim, reklam, oyun, sağlık gibi birçok alanda da yer alabilen bir teknoljidir VR” diye ifade eden Tetik, “Bu teknoloji bizim klatik hikaye anlatma şeklimizi değiştiriyor ve çok farklı bir boyuta taşıyor. Biz bu teknolojinin kullandığı bir sinema filmi yapmayı düşünüyoruz. Ben bu projenin yönetmenliğini üstleneceğim. VR teknolojisinin yeni sanal gerçekliğin kullandığı projerlerde artık seyircinin yönetmen koltuğunda oturduğundan söz edebiliriz diye ifade etmek daha doğru olur. Çünkü VR teknolojisi normal filmlerin aksine seyirciye filmi 360 derece izleme imkanı sunuyor. Bahçeşehir VR First Laboratuvarı, dünyada bu teknolojinin geliştirilmesine yardım eden laboratuvarların öncülerinden. Hatta sanırım Türkiye’deki ilklerden olduğunu söylemek de pek yanlış olmaz” diye belirtti.

Son olarak ise filmin gösteriminin nasıl olacağını aktaran Tetik, “VR teknolojisini sanal gözlüklerle deneyimlenebildiği için zaten şuanda iki tane ön plana çıkan sinema salonu var. Ayrıca yine sinema filmi estetiği içinde yer alan bizim laboratuvarımızda, telefon firmalarının VR gözlükleri sayesinde veya internet üzerinden de izlenebilecek olan bir proje” diye ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *