Türkiye'nin ilk yerli drone silahına talep yoğun

Drone Savar adıyla üretilen Türkiye'nin ilk yerli elektromanyetik drone silahı ihraç edilmeye başladı. Söz konusu silaha yurt içinde de talep oldukça fazla.

Harp Arge, Türkiye'nin ilk elektromanyetik drone silahına imza attı ve ilk ihracatını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl kurulan ve savunma sanayisinde insansız sistemler, bu sistemlerin önlemleri, elektronik harp ve robotik alanlara yoğunlaşan Harp Arge, Türk Silahlı Kuvvetlerinin de ihtiyacı olduğu değerlendirilen teknolojileri erişilebilir hale getiriyor.

Drone savar silahı Türkiye'de ilk kez Harp Arge tarafında üretildi ve Emniyet Genel Müdürlüğü ve TSK tarafından aktif olarak kullanılmakta. Saldırı amacıyla kullanılan drone silahlarına karşı önleme amacıyla kullanılan Drone Savar, şirketin öz kaynakları ile geliştirildi ve Azerbaycan ordusuna oldukça zorlu testler sonucunda ihraç edildi.

Antalya'daki G20 Zirvesi için Emniyet Genel Müdürlüğünce Drone Savar'ın ilk kez istendiğini belirten Harp Arge Genel Koordinatörü Aytekin Güçlü, ardından TSK ve Azerbaycan'ın da talep ettiğini ve bu taleplerin karşılandığını dile getirdi. Drone pazarında büyük bir hızla büyüme yaşandığına dikkat çeken Güçlü, "Bu pazar aynı zamanda kendisinin 2 katına kadar drone savar pazarını oluşturacaktır. Şu anda bile birçok ülke yasal düzenlemelerle kullanımını sınırlamaya çalışmaktadır. Her gün askeri birliklerimiz yasa dışı kullanımlarla taciz edilmektedir. Fırat Kalkanı Harekatında dahi DEAŞ drone ile bombalı saldırıda bulunarak 3 askerimizi yaralamıştır. Tüm bu olaylar Drone Savar Silahı'nın ne kadar önemli bir teknoloji olduğunu gözler önüne sermektedir." dedi.

MODÜLER YAPIYLA ÜRETİLDİ

Türkiye'de Drone Savar'ın sadece özel sektör eliyle Harp Arge'de üretildiğini belirten Güçlü, geiiştirdikleri sistemin mevcut ürünlerden 3 kat daha ekonomik ve 4 kat daha mobil bir sistem olduğunu vurguladı. Tamamen modüler bir yapı olan söz konusu silaha çok çeşitli teknolojilere karşı alınacak önemlerin uygulanabileceğini kaydeden Güçlü, özellikle özel güvenlik firmalarından talebin fazla olduğunu, kamu güvenliği hizmetleri veren özel firmalarla da sözleşme aşamasında olduklarını belirtti.

Harp Arge olarak bundan sonra yakın zamanda melek yatırımcılara açılacaklarını ve ürünlerinin seri üretimi için yeni hatlar kuracaklarını açıklayan Güçlü, yapılanma aşamasında olduklarını ve savunma sanayisindeki büyük firmaların yatırımlarıyla daha güçlü ve profesyonel bir vizyonla hareket edeceklerini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *