» 
 

Türkiye’nin kredi notunu düşürdü: Yangından mal kaçırır gibi

15 Temmuz gecesi yaşadığı darbe girişiminin ardından kendi içinde ekonomiyi ayakta tutmaya çabalayan Türkiye’de uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P kararı damga vurdu. S&P notu düşürdü, görünümü değiştirdi.

Piyasaların kapanmasının ardından gelen uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye hakkındaki kararı oldukça büyük tepkiye neden oldu. Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye gerileten S&P, görünümünü de durağan’dan negatif’e indirdi.

Türkiye’ye yapılan darbe girişimi sonrasında özellikle Merkez Bankası’ndan gelen olumlu açıklamalar ve vatandaşın piyasalarda soğukkanlılığını koruması ile ekonominin alacağı darbe önlenmeye çalışılırken S&P’nin yaptığı bu değişiklikle dolar/TL kuru 3.08’in üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli ise konuya ilişkin Twitter üzerinden bir açıklama yaptı ve bu açıklamada S&P’nin yangından mal kaçırır gibi not düşürmesinin mantıksız bir karar olduğunu vurguladı. Yapılan darbe girişimi sonrasında ekonominin alınan hızlı kararlar sayesinde etkilenmediğini görünce bu şekilde etkilemek için çalıştıklarını ifade eden Gedikli, bunun küresel bir oyun olduğunu ve Türkiye’ye tuzak kurduğunu söylediklerinde buna komplo diyenlerin artık olayları milli duygularla incelemesi gerektiğini bildirdi. Gedikli “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tüm kurumları iş başında iken verilen not indirim kararı bu kararı verenler için KARA BİR LEKEDİR!" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *