» 
 

Türkiye’nin mobil abone sayısı 74,5 milyona ulaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, sektördeki sabit telefon hizmeti abone sayısının 11,1 milyona, toplam mobil abone sayısının ise 74,5 milyona geniş bant internet abone sayısının da 59.1 milyona yükseldiğini ifade etti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yılın üçüncü çeyreğine yönelik hazırlanan ‘Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu’ çerçevesinde sektöre yönelik değerlendirmelerde Bakan Arslan, 15 Kasım itibarıyla 615 farklı işletmecinin BTK'dan elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere toplam 994 yetkilendirme aldığını ifade etti. Bakan Arslan, sektördeki işletmecilerin bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettikleri toplam gelirin 11,6 milyar liraya ulaştığını ve bu çeyrekte gelirlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artış gösterdiğini kaydetti. Arslan, işletmecilerin toplam yatırımlarının da 1,4 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Bakan Arslan, Sektördeki sabit telefon hizmeti abone sayısının 11,1 milyon, 3,8 milyonu Makineler Arası İletişim (M2M) abonesi olmak üzere toplam mobil abone sayısının 74,5 milyona ulaştığını vurguladı. Geniş bant internet abone sayısının 59,1 milyona yükseldiğini anlatan Arslan, Eylül 2016 sonu itibarıyla toplam mobil geniş bant aboneleri 49 milyona, sabit geniş bant aboneleri de 10,1 milyona ulaştığını, 1 Nisan'da hayatımıza giren 4,5G hizmetleri tüketiciler nezdinde büyük bir hızla kabul gördüğünü ve halkımızın yüksek mobil veri hızına hemen alıştığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *