» 
»
 

Türkiye'nin yüzde 71'i deprem bölgesinde

Ege Bölgesi'nde bundan sonra da depremler olabileceğini herkesin bilmesi gerektiğini belirten Bakan Özhaseki, Türkiye'nin yüzde 71'inin deprem bölgesinde olduğunu, bilim adamlarının da bu konuda uyarıda bulunduğunu belirtti.

Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen Erzurum Üniversitesi Mezunları MTTB Platformunun 17. Geleneksel Vefa Buluşması'nda bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, iklim değişikliklerinin tahrip edilen tabiat neticesinde son yüzyıl içinde bir gerçeklik olarak ortaya çıktığını ifade etti. Dünya üzerindeki dengelerin bozulması ve karbon salınımındaki fazlalık nedeniyle bazı felaketlerin meydana geldiğini belirten Özhaseki, aşırı şehirleşme ve betonlaşma ile de bunların arttığını kaydetti.

Bu felaketlerin engellenemeyeceğini ancak yaşanacak felaketlerin önüne geçilebileceğini kaydeden Bakan Özhaseki, Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum ve ortamın depremsellik açısından sağlam bir zeminde oturmadığını, Anadolu coğrafyasının yüzde 71'inin deprem bölgesinde olduğunu ifade etti. "Deprem bir gerçek. Depremle savaşılmaz, depreme karşı önlem alınır." şeklinde konuşan Özhaseki, insanların canını alanın deprem değil, kötü yapılaşma ve insanoğlunun kendi yaptıkları olduğunu belirtti. Deprem gerçekliğini bilerek hareket edildiğinde, şehirleşme ona uygun olarak yapıldığında depremlerin hiç can kaygı olmadan atlatılabileceğini, birçok uzakdoğu ülkesinde bunun görülebileceğini kaydetti.

Hazırladıkları programın Bakanlar Kurulu'nda kabul gördüğünü aktaran Bakan Özhaseki, 1999 yönetmeliği öncesinde Türkiye'deki yaklaşık 7,5 milyon yapı stoğu olduğunu, birçoğunun ise depreme dayanıksız ve elverişsiz olduğunu belirten Özhaseki, bu yapıların yıkılması gerektiğini, yılda 500 bin konutu değiştirmek üzerine hazırlanan programla 15 yılda tamamalamayı düşündüklerini dile getirdi. Özhaseki "Allah izin verirse biz işe başlarız, bizden sonra gelenler devam ettirirler ve 10-15 yıl sonra Türkiye'deki bütün yapı stoğu sağlam hale gelir." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehricilik Bakanı Özhaseki, Ege Denizi'inin depremsellik açısından çok riskli olduğunun herkesçe bilindiğini belirterek " O bölgeler de yapılaşma izinlerden mahdut ve sınırlı tutuluyor. Eğer belediyeler bunu delmişlerse birtakım sıkıntılar ortaya çıkıyor. Yoksa uzun boylu bir hasar olmuyor. Bodrum'daki olay da 6'nın üzerinde şiddette bir olay. Allah'tan bir can kaybı olmadı. Ege Bölgesi'nde bundan sonra da depremlerin olabileceğini hepimizin bilmesi lazım. Zaten bilim adamları da uyarıyor. O bölgedeki bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın da yapı izni verirken kesinlikle bunları göz önünde bulundurarak gayret etmelerini özellikle bir kez daha ihtar ediyoruz." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *