» 
»
 

Türkiyeye gelen yabancı ziyaretçi sayısında düşüş yaşanıyor

Yabancılar için Türkiye her zaman cazibe merkezi haline gelmiştir. Bir zamanlar ziyaretçi akınına uğrayan ülkemizde son zamanlarda sayı azalmaya başladı. Şubat ayı verilerine göre yüzde 6,5 azalmayla ziyaretçi sayısı 1 milyon 159 bin kişiye geriledi. En büyük etken ise güvenliğe duyulan kaygı olurken Rusya ve İran'dan gelen ziyaretçilerde de artış gözlendi. 16 Nisan 2017 referandum sonrası Türkiye'ye ziyaret sayısının artacağı yönünde görüşler bulunmakta.

Ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısında düşüş yaşanıyor. Şubat ayı verilerine göre Türkiye'ye gelen ziyaretçi oranı geçmiş yıllara göre yüzde 6.5 azalarak 1 milyon 159 binlere geriledi. Yaşanan bu durumda en büyük etkenin ise güvenliğe duyulan kaygı olduğu ifade etildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre yabancı ziyareti 2016 yılının şubat ayına göre yüzde 6.5 azalırken sayı 1 milyon 159 binlerde kaldı. Türkiye son zamanda en çok ziyaretçiyi Gürcistan'dan çekti. Gürcistan'ın ülkemize gönderdiği kişi sayısı  140 bin 463 oldu. İran ise 130 bin 596 ziyaretçiyle ikinci sırada yer alırken, ülkemize ziyarette Bulgaristan 106 bin 26 kişiyle üçüncü ülke oldu. Türkiye son aylarda gelen yabancıların yüzde 99.69'u turist olurken, yüzde 0,31'i ise günübirlikçilerden oluştu. Gelir Düzeyi yüksek olan ülkelerden İtalya, Fransa, Japonya ise güvenlik kaygısından dolayı ülkemizi tercih etmezken, düşüşler şubat ayında da devam etti. Buna göre Almanya yüzde 30, japonya yüzde 37, Fransza yüzde 23 ve İngiltere yüzde 21 ve İtalya'dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 36'lara kadar geriledi. 

RUSYA VE İRAN'IN ÜLKEMİZE ZİYARET SAYISI ARTTI

Türkiye'nin yüzünü ise Rusya ve İran güldürdü. Rusya ile ilişkiler de düşünülünce bu ülkeden turist sayısı yüzde 95.6 oranında arttı. Turizm Bakanlığı son verilerine göre Rusya'dan ülkemize ziyaret sayısı 39.261 kişi olurken, İran'lı ziyaretçi sayısı ise yüzde 4.51 artmış oldu. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ise İran'ın iyimser beklentilerinin çok fazla olmasından dolayı Türkiye'yi tercih ettiğini ve Türkiye'nin İran'dan 2 milyon turist hedeflediğini belirtmişti. İngiliz Tur işletmecisi Thomas Cook Group ise Türkiye ve Mısır'ı turislerin ikinci kez ziyaret ettiklerini bu gelişmelerin ise Turizmcilerin yüzünü güldürdüklerini açıklamıştı. Ocak Şubat dönemi ziyaretçi sayısı önceki dönemlere göre yüzde 8 dolaylarında azalarak 2 milyon 215 bin 307 olurken, Aynı döneme göre Gürcistan'dan 281 bin 451, İran'dan 232 bin 232, Bulgaristan'dan 183 bin 905 kişi Türkiyeyi ziyaret etti. 

Geçen yılın rakamlarına göre yaşanan düşüşün referandum sonrası artacağına dair görüşler bulunmakta ve Turizm yetkileleri konuyla ilgili araştırma ve çalışmalarını sürdürmektedir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *