» 
»
 

Turşu gribe iyi gelir mi? Soğuk algınlığına karşı nasıl korunurum?

Yapılan araştırmalarda turşu ile turşu suyunun grip, soğuk algınlığı ve benzeri enfeksiyonlara karşı koruma sağlandığı belirtildi. Ancak aşırı turşu tüketimine karşı uzmanlar uyarıyor…

Türk mutfağının önemli damak tatlarından turşunun sağlığa yararları anlatmakla bitmiyor. Prof. Dr. Gülay Koçoğlu sebze ve meyvelerin birçok yararlı etkisinin turşuda da bulunduğunu belirten Koçoğlu, turşu çok fazla su içermesi dolayısıyla kilo yapıcı etkileri az olduğunu ve çerisinde yüksek oranda lif bulunan sebze ve meyvelerden turşu yapıldığından da lifler aynen kalarak kişiye fayda sağladığını ifade etti.

Mayalanma esnasında turşuda yararlı bakterilerin de çoğaldığına dikkat çeken Koçoğlu, probiyotik denilen bakterilerin sağlık açısından çok faydası olduğunu ve bunların bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini kaydetti. Turşu, içerisinde bulunan probiyotik bakteriler sayesinde kişiyi grip ve benzeri enfeksiyonlardan koruduğu vurgulayan Koçoğlu probiyotik bakteriler aynı zamanda bağırsak florasını da olumlu yönde değiştirerek kanserden korunmaya yardım ettiğini açıkladı.

Aşırı turşu tüketimine karşı uyaran Koçoğlu, aşırı tüketimin beraberinde çeşitli sorunları getirebileceğini vurguladı. 100 gram turşuyla ortalama 6 gram tuz bulundurduğu ve kalp, hipertansiyon, kronik böbrek hastalarında sorun yaratabileceğini açıkladı. Tuz tüketiminin artması mide kanseri, kemik erimesi gibi birçok hastalığın artmasında rol oynuyor. Ülkemizde de tuz tüketimi çok fazla olduğu için biraz daha dikkatli tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Koçoğlu, hazır turşu yerine doğal yollarla yapılan turşuların tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *