» 
»
 

Tuzun İnsan Vücuduna Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tuzun insan vücuduna faydaları çok sayıdayken zararları da çok sayıdadır. Günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını belirlemek sağlık açısından çok önemlidir.

Tuz, bir anyon ve katyondan oluşan kimyasal bir bileşiktir. Tuzlar, pozitif yüklü iyonların (katyonların) ve negatif yüklü iyonların (anyon) bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.  Sofralarda kullandığımız sofra tuzu ise (NaCl), sodyum ve klorür iyonlarından oluşur ve iyonik bir bileşiktir.

Tuzun insan vücuduna fayları arasında, asit-baz dengesinin sağlanması, kan basıncı kontrolü, kas ve sinir sistemi işlevlerinin düzenlenmesinde, sindirim sistemini rahatlatır, böcek ısırıklarına iyi gelir. romatizma, kemik ve kas ağrılarına iyi gelir.

 

Fazla miktarda tuz tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilen sağlık sorunları bulunmaktadır bunlar ise; Yüksek tansiyon, bölgesel veya yaygın ödem oluşumu,  böbrek yetmezliği,  inme, başta kalp krizi olmak üzere çeşitli kalp-damar hastalıklarına yol açmaktadır.

 Uzmanlar insan vücudu için alınması gereken tuz miktarının günde 5 gram olarak önermektedir.

Tuz kullanımı Dünya genelinde büyük bir sorundur. Birçok insan yemeğin tadına bakmadan tuz dökmektedir. Bu hatadan kaynaklı olarak günlük alınması gereken tuz miktarı düzeyi geçilmektedir.  Hazır yenilen birçok yemeğin içinde tuz kullanılması söz konusu iken, daha fazla tuz atılması zararlı olan yiyecekleri çok daha zararlı hale getirmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *