» 
»
 

Üç ayların fazileti Regaip Kandili ne zaman başlıyor?

Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içinde barındıran mübarek üç aylar 29 Nisan 2017 tarihinde başlıyor. Regaip Kandili 30 Martta.

Regaip kelime anlamı olarak Arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be" kelimesi ise bir şeyi istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamlarına gelmektedir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib"dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı bu olmaktadır.

Bu sene Regaip Kandili 30 Mart 2017 Perşembe gününe denk geliyor. 29 Nisan 2017 ise Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içinde barındıran mübarek üç ayların başlangıcı.

ÜÇ AYLARIN DEĞERLENDİRMESİ

İslam Peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V) bu aylarda daha çok ibadet etmiş ve insanlara, bu aylarda ibadetlerin artırılmasını ve günahlardan kaçınılmasını tavsiye etmiştir. Müslümanların tutmakla yükümlü oldukları farz olan orucun Ramazan ayının tamamı oluşu, Recep ve Şaban aylarında, Hz. Muhammed'in zaman zaman oruç tutması bu aylarda yapılması gereken ibadetlerin başında oruç tutulması gerektiğini ifade etmektedir.

Üç aylar içinde alışkanlık kazanılması gereken ibadetlerden biri de nafile namazlardır. Farz namazlarla beraber kıldığımız sünnetlere ilaveten, teheccüd, kuşluk, evvabin gibi nafile namazları da kılmaya alışkanlık kazanmaya çalışılmalıdır. Nafile ibadetlerinde Allah (c.c.) katında büyük ecri vardır. Konuyla ilgili bir hadiste "Allahü Teala buyuruyor ki, hiçbir kulum kendisine farz ettiğim şeylerden bence daha sevimli bir şeyle bana yakınlık kazanmamıştır. Nafile ibadetlerle durmadan bana yaklaşır. Nihayet onu severim" buyrulmaktadır.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *