» 
»
 

Uçak fobisi nasıl geçer? Uçak fobisi nedir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte biran önce tatile gitmek isteyenlerin başvurduğu yolculuk türü olan uçak yolculuğu birçok heyecanlı durumu beraberinde getirmesiyle birlikte ilk kez uçak yolculuğu yapacaklarda uçak fobisi oluşmasına sebep olabilir! Peki uçak fobisi nasıl geçer?

Tatillerde şehirlerarası yolculuklar için kullanılan uçak seyahatlerinde uzmanların yaptığı açıklamalarda yaz aylarında uçağa binen insanların sürekli olarak uçakla seyahat etmedikleri ve bu durumun yolculuk esnasında hatta kimi zaman yolculuk başlamadan kaygıyı ve korkuyu arttırdığı yönünde.

Birçok kişi ilk kez uçağa binerken büyük bir endişeye kapılabilir. Bu aslında normal bir durumdur. Bazı kişilerde bu tür sebepler yüzünden uçak fobisi oluşabilir.

Uçak korkusunun uçakla seyahat etme mecburiyeti gibi durumlar oluştuğunda ya da benzer bir durum ile karşılaşıldığında aşırı, belirgin ve yoğun bir korku hali olduğunu belirten uzmanlar kişilerin bu durumun aslında mantıksız olduğunu bilse bile bu korkuyu engelleyemediklerini de belirtti.

Uçak korkusu veya diğer bir deyim ile uçak fobisi olarak bilinen durumun belirtileri ise şöyle:

Uçak korkusu bir kısım insanda bilet alırken ya da havaalanına gelinmesiyle başlar. Terleme, titreme, nefeste daralma, göğüste sıkışma hissi, kalp çarpıntısı, yüzde kızarma, vücutta uyuşukluk, baş dönmesi, aşırı endişe, ölüm korkusu, sürekli kötü bir şey olacak hissiyatı, olan biten en ufak bir durumda bile aşırı tepki verme gibi durumların olduğu belirtildi.

Peki uçak fobisini yenmek için neler yapılmalı? Uçak fobisi nasıl geçer?

Uçuş tarihinden öncesinde havaalanını ziyaret edebilir ve gözlem yapabilirsiniz. Birçok kişi henüz havaalanına gitmeden uçak fobisiyle karşı karşıya kalabilir. Böyle durumlarda uçuş gününden önce havaalanın gidip gözlem yapmak biraz da olsa gerginliği almaya yardımcı olabilir. Uçakların iniş ve kalkışlarını seyredin. Uzaktan da olsa izlemek, bu durumu sıradanlaştırır ve rahatlatır. İlk olarak birkaç saatlik uçuşlar yapılması korkuyla yüzleşme süresinin kısalmasından dolayı kişinin kendine olan güvenini arttıracaktır. Uçuş öncesindeki gece uykusuz kalmanız olumsuz bir etki yaratmaz, hatta uykunuzun gelmesi ve yolculuk esnasında uyumanız yolculuğu size daha rahat yaşatacağı için uçak fobisine karşı gelmek için iyi bir etkendir. Müzik dinlemek, film izlemek dikkatin dağılmasını sağlayarak korkuyu azaltır. Eğer imkan var ise pilot ile görüşmek ve uçuşun nasıl geçeceği ile ilgili bilgi almak sizi rahatlatacaktır. Bol bol nefes egzersizleri seyahat esnasında yapılması durumunda yolculuğu daha güzel geçirmenize yardımcı olacaktır. Son olarak ise koltuk seçiminde cam kenarı seçmeniz, diz mesafesi dar olduğundan dolayı acil çıkış kapısının olduğu koltukları tercih etmeniz veya koridor tarafında oturmanız da uçak yolculuğunu daha rahat geçirmeniz için en büyük etkenler olacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *