» 
 

Uçaklarda yasaklar için sert yaptırımlar geliyor

Uçaklarda kurallara uymayanlar hakkında sert yaptırımlar geliyor. Mesela uyarıları dinlemeyip emniyet kemerini takmamak, başka yolcularla veya kabin ekibiyle sözlü tartışma ve baş üstü dolabının kapağının açık kalması sadece bunlardan birkaçı. Uçuşun emniyeti ve güvenliği açısından kurallara uymayan yolculara bin 500 lira ile 10 bin TL arasında değişen rakamlarda cezalar kesilebilecek.

Uçaklarda bulunan belli başlı kurallara uymayanlar hakkında işlem yapılacak. Bunlardan bazıları ise mesela uyarılara rağmen emniyet kemerini takmamak, başka yolcularla ya da kabin ekibiyle sözlü tartışmaya devam etmek, başüstü dolabının kapağını açık bırakmak gibi. Bu kurallara uymayanlar yüksek para cezaları da ödeyecek. Yapılan açıklamaya göre bin 500 TL ile 10 bin TL arasında bir ceza uygulaması olacak. Gün geçtikçe uçuşlarda artış gözlenirken, uçakta kural tanımayan yolcular içinde bir takım cezai işlemler söz konusu oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından verilecek cezalar ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emniyet kemeri bağlamamak, başüstü dolabının kapağını kapatmamak, yolcularla ya da kabin görevlileriyle sözlü tartışmaya girmenin cezası bin 500 TL'ye yükseltilirken, ceza kapsamına elektronik cihazlar da eklendi. Bunların yanı sıra uçuş emniyetini tehlikeye atan yolcular ve tüm uyarılara rağmen kuralları ihlal eden yolcular aynı para cezasıyla cezalandırılacak. Bunların içinde taciz, talimatları yerine getirmeme, görevlilerin görevlerini yapmalarını güçleştirme, emniyet kemeri bağlamama, başüstü dolabı kapatmama, gereksiz yere kabin görevlileriyle tartışmak ta aynı ceza kapsamında yer aldı. Yönetmeliğe göre en büyük değişiklik elektronik sigaraya getirildi. Uçak içinde tütün ve tütün mamüllerini kullanmanın cezası bin 500 TL'den başlıyor. Bunun yanı sıra duman çıkarttığı gerekçesiyle elektronik sigara da yasaklar kapsamına alındı ve cezai müeyyide uygulanmasını kararlaştırdı. 

UÇAĞA LAZER TUTMAK 10 BİN TL

Özellikle İstanbul inişlerinde uçaklara lazer tutanlar ve telsiz hatlarına mühahale edenler bulunmaktı. Yönetmelikte bunlara da ceza getiridi. Uçağa lazer tutmak ve kokpit haberleşmesine müdahale etmek 10 bin TL. Bu rakamlar üzerinde bir artış söz konusu olmayıp aynı kaldı. Bu arada güvenliğe karşı gelip üzerine aratmamanın cezası ise 2 bin TL. Uçaklarda güvenliği ve emniyeti tehlikeye atanlar verilecek cezalar bilet fiyatlarının 10 katı ve üzerine çıkabiliyor. Bu ağır cezai yaptırımların kural tanımada cadırıcı olacağını söyleyen yetkililer yolcuların uçuş anında daha dikkatli olmalarını istiyor. Bu kuralların ceza dan daha ziyaret uçuşun emniyeti ve güvenliği içinde yapıldığı belirtiliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *