Uçakları artık beyin uçuracak pilotların yükü azalacak

Dev makineleri uçuran pilotlar için hazırlanan yeni sistem devreye girdiğinde artık uçaklar pilotların beyin sinyalleriyle uçacak ve eller serbest modunda güvenli uçuşlar sağlanacak.

Pek çokları için uçak hala fobi olmaya devam ederken, bilim insanları da bir taraftan daha güvenli uçuş yöntemleri geliştirmeyi sürdürüyor. Karayollarındaki trafik kazalarına göre uçaklarda kaza çok daha az rastlanan bir durum ancak yine de araştırmacılar gelişen teknoloji ile birlikte bunların da önüne geçmeyi hedefliyor. İleri teknoloji kullanılarak hazırlanmakta olan yeni sistemler ise herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Son olarak geliştirilen sisteme göre uçak pilotun beyin sinyallerini algılayacak ve bu sayede uçuş artık daha güvenli sağlanacak. ABD Phoenix’te basına anlatılan yeni sistem pilotların kokpitlerde çok daha etkin bir kontrol sağlamasını hedeflerken, kişiden kişiye değişen dikkat durumu ve bilişsel haline müdahaleyi de kapsıyor. Hazırlanan algoritmalar ve yazılım aracılığıyla oluşturulması planlanan beyin aktivitelerinin modeli sayesinde artık pilotlar eller serbest modundayken uçağı çok daha güvenli bir şekilde uçurabilecekler. Aynı zamanda pilotun yorgun ya da dikkatinin dağınık olduğunu durumlarda uçak otomasyonu daha etkin kullanacak ve herhangi bir sorun yaşanmasının önüne bu şekilde geçilmeye çalışılacak.

Aslında uzay ve havacılık alanında bu tür çalışmalar oldukça uzun bir geçmişe sahip ve kısaca varılmak istenen nokta pilotların sadece düşünerek uçağı kontrol etmesini amaçlıyor. Yani pilot uçağı sola çevirmek istediğinde bunu sadece düşünmesi yeterli olacak ve bu da uçakların sadece pilotların beyin sinyalleri aracılığıyla uçurulabilmesi anlamına gelecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *