» 
»
 

Ukrayna'da aynı gün suikast ve siber saldırılar

Ukrayna'da hükümete ait bilgisayar ağı ve sistemleri de dahil olmak üzere birçok sunucunun siber saldırıya uğradığı bildirilirken, gündüz saatlerinde yaşanan suikast ile bağlantılı bir durumun olup olmadığı hala merak konusu.

Ukrayna, bugün yaşanan olaylarla hareketli saatler geçirmeye devam ediyor. Kiev kentinde, gündüz saatlerinde ordu istihbarat biriminde görevli bir albaya düzenlenen bombalı suikastte, Albay Maksim Shapoval yaşamını yitirmişti. Yaşanan olaydan saatler sonra, Ukrayna Hükümetine ait bilgisayar ağı ve sistemleri ile birlikte birçok banka ve Kiev’deki Borispol Uluslararası Havalimanı siber saldırılara maruz kaldığı ileri sürüldü.

Yaşanan siber saldırını ardından, Ukrayna’da bugün meydana gelen patlamada, suikast sonucu yaşamını yitiren Albay Maksim Shapoval’ın  ölünü arasında bir bağlantı olup olamayacağı konusu konuşuluyor. İki olay arasındaki bağlantı ihtimalinin ise, ölen albayın Ukrayan Ordusu’nun istihbarat bölümünde önemli bir görevde olması olarak belirtiliyor.
Borispol Uluslararası Havalimanı’nın direktörü olan Yevhen Dykhne Facebook ağı üzerinden yapmış olduğu açıklamada, siber saldırılar nedeniyle havalimanından gerçekleştirilen bazı uçuşlarda rötar oluşmasının kaçınılmaz hale geldiğini belirtti.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan yaptığı açıklamada, saldırılar neticesinde hükümetin bilgisayar ağının çöktüğünü, çalışmaların hızla başlatıldığını söyledi.
Ukrayna Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ise ülkede bulunan bazı bankaların saldırılar nedeniyle işlemlerini gerçekleştirmediklerini, teknik sıkıntılar yaşadığını aktardı.

RUS PETROL ŞİRKETİNE de SİBER SALDIRI DÜZENLENDİ

Rusya’nın en büyük petrol şirketi olan Rosneft’in, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından yapmış olduğu açıklamada, şirket sunucularının çok yüksek bir seviyede yoğun bir siber saldırı altında olduğunu duyurdu. :ok ciddi sonuçların oluşabileceği belirtilen açıklamada, her ihtimale karşı şirketin yedek kontrol sisteminin devreye alındığı, petrol üretimi veya rafinesinde herhangi bir aksaklık yaşanmadığı, bu saldırıların mevcut hukuki süreçle ilgisinin olmadığı açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *