» 
»
 

Ülke genelinde 40 bin 507 polisle eş zamanlı Huzur Türkiye uygulaması

"Huzur Türkiye" uygulaması kapsamında Türkiye genelinde tam 40 bin 507 polisin katıldığı eş zamanlı uygulamalar gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü "Huzur Türkiye" uygulamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, uygulamanın detaylarını açıkladı. Buna göre ülkenin güvenlik ve asayişini teminde mesai mefhumu gözetmeksizin her türlü zor şart altında polislerimizin canları pahasına görev yaptıkları, bu akşam ise 81 ilde eş zamanlı olarak geniş çaplı önemli bir uygulama gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada temel insanlık haklarına saygılı yöntemler kullanıldığı belirtilirken, bu yöntemlerde güvenlik ve özgürlük arasındaki hassas dengeye verilen önem de ifade edildi. Mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması için ve suç işleme amacında olanların caydırılarak aranan şahısların yakalanması amacıyla çalışmaların karma ekiplerle yapıldığı kaydedildi.

"Huzur Türkiye" uygulamasında 5 bin 863 ekip ile birlikte 7 helikopter, 10 deniz aracı, 138 dedektör polis köpeği ve 40 bin 507 personelin görev yaptığı, şehir giriş ve çıkışlarında, şehir merkezlerinde önceden belirlenen 1906 hassas noktada yapılan şüpheli araç ve şahıs aramalarında kimlik kontrolü ve sorgulamalarının da yapıldığı belirtildi.

Uygulama İstanbul'da da önceden belirlenen noktalarda, tüm ilçe meydanlarında gerçekleştirildi. Şüpheli araçların durdurulduğu uygulamada şüpheli şahısların GBT kontrolünden geçirildiği, balıkçı tekneleri ile yatlarda da kontroller yapıldığı belirtildi. Şahısların üzerinde suç aleti ya da arama bulunması durumunda da gözaltı uygulaması yapılırken, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da uygulamayı yakından takip etti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *