» 
»
 

Ünal Efe'ye uygun ilik bulunmazsa 2 ay içinde yaşamını yitirecek

Henüz 3 yaşında iken lösemi teşhisi konulan Ünal Efe, küçük yaştan beri kemoterapi tedavisi görüyor. 8 yaşına gelmesine rağmen hâlâ hastanede tedavi altında olan çocuğa doktorlar 2 ay ömür biçti. Eğer uygun ilik bulunamazsa 2 ay içerisinde hayatını kaybedecek.

Hollanda'da yaşayan ve tedavi altında olan 8 yaşındaki Ünal Efe'ye uygun ilik bulunması için son iki ayı kaldı. 3 yaşından bu yana lösemi ile savaşan ve kemoterapi gören küçük çocuğun Kayseri'deki yakınları kan bağışında bulundu. Lösemi hastası olan ve acil olarak ilik nakline ihtiyacı olan Ünal Efe Taşkapan'ın amcası Uğur Taşkapan, yeğeninin Hollanda'da kaldığını ve acil iliğe ihtiyacı olduğunu bu nedenle kan vermeye Kayseri Kızılay Kök Hücre Merkezi'ne geldiklerini belirtti.

Bütün hemşerilerine ve akrabalarına kan bağışında bulunmaları için çağrı yaptıklarını vurgulayan Uğur Taşkapan, Ünal Efe'nin kemoterapiye cevap vermediğini, ailesinin Hollanda'da kendilerinin ise Türkiye'de ilik arayışı içerisinde olduklarını bildirdi. Sürekli olarak Dünya İlik Bankası ile irtibat halinde olduklarını ancak bunun yeterli olmadığı, ellerinden ne geliyorsa onu yaptıklarını dile getirdi.

Taşkapan, yapılan testler neticesinde eğer uygun ilik bulunursa Hollanda'ya gönderileceğini, eğer yine ilik bulunamazsa %50 oranında tutan babasının iliğinin verileceğini, amcası olarak kendisinin de iliği tutarsa vereceğini belirtti. Ünal Efe'nin 3 yaşında lösemi olduğunu ve o zaman hastalığın bir süre sönüp ardından tekrar patlak verdiğini, gördüğü terapinin yetersiz olduğunu, kemoterapinin Ünal Efe'nin vücuduna çeşitli zarar vermesinden dolayı tedavinin durdurulduğunu bu nedenle farklı tedavi uygulandığını söyledi.

Ünal Efe'nin doktorlarının uygun ilik bulunması için sadece 2 ay süresi yani 2 ay ömrü kaldığının altını çizen amcası, uygun iliğin bulunması için çaba harcadıklarını, vatandaşların kök hücre merkezlerine kan örneği vermeleri gerektiğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *