» 
»
 

UNICEF uyardı: 1,4 milyon çocuk açlıktan ölebilir

UNICEF 4 ülke için açlık uyarısı yaptı. Somali, Nijerya, Yemen ve Güney Sudan'da 22 milyon çocuğun yardıma muhtaç olduğu, 1,4 milyon çocuğun ise açlıktan ölüm riski ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

BM Çocuk Fonu (UNİCEF) yaptığı "zaman tükeniyor" başlıklı açıklamada Nijerya, Somali, Yemen ve Güney Sudan'da 22 milyon çocuğun aç ve hasta oldukları, yerlerinden edilen bu çocuklardan 1,4 milyonunun ise aşırı gıdasızlık nedeniyle ölüm riski taşıdığı vurgulandı. Çocuklar acil olarak ulaştırılması gereken yardım miktarının ise 255 milyon dolar olduğu açıklandı.

UNICEF Acil Durum Programı Direktörü Manuel Fontaine ise açıklamada, Somali'de 2011 yılında açlık ilan edildiğinde kaç çocuğun hayatını kaybettiğinin belirsiz olduğunu öğrendiklerini, bunun tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Fontaine, ölüm riski ile karşı karşıya olan bu çocukların daha fazla yardımsız bırakılamayacağını kaydererek, söz konusu 4 ülkedeki çocukların gıda, sağlık ve hijyen ihtiyaçları için toplanacak olan fonların kullanılacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *