Üniversite tercihleri sona doğru yaklaşırken öğrencilere uzmanından uyarı!

Üniversite tercihleri bilindiği gibi 18 Temmuz'da başladı ve 26 Temmuz çarşamba sona erecek. Ömür boyu sürdürecekleri bir mesleği seçerken öğrencilere uyarılar geliyor: "Mutsuz olacağınız mesleği seçmeyin."

Üniversite tercihleri için artık son günler yaklaşırken Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş önemli uyarılarda bulundu. Başarı sıralamasının tercihleri belirlemede puandan daha önemli olduğunu vurgulayan Eğribaş, öğrencilerin üniversite tercihlerini yaparken başarı sıralamasını dikkate almalarının daha doğru olduğunu vurguladı. Tercih etmek istediğiniz bölüme bir yıl önce son adayın kaçıncı sıradan alındığına bakarak o bölüme girme ihtimalinizi bulabileceğinizi kaydeden Eğribaş, aynı zamanda öğrencileri tercih yapmadan önce üniversiteleri ve olanaklarını araştırmaları konusunda uyardı.

Meslek belirlemenin hayati önem taşıdığına değinen Nurcan Eğribaş, sadece puan tuttuğu için mutlu olmayacakları bir bölümü yazmamaları konusunda öğrencileri uyararak doğru tercihin kişinin kendini ve mesleği tanıması ile olacağını kaydetti. Eğribaş "Karar verme aşamasında öğrenci kendini tanımalı, hedeflerini belirlemeli, kişilik özellikleri, ilgi alanları ve yeteneklerine göre tercih listesi oluşturmalı" ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *