Ünlü gazeteci Refik Erduran yaşamını yitirdi

Gazeteci ve tiyatro yazarı 88 yaşındaki Refik Erduran hayatını kaybetti. Refik Erduran kimdir? Ayrıntılar haberde...

Gazeteci ve tiyatro yazarı refik Erduran yaşamını yitirdi. Erduran hayatı boyunca pek çok gazetede köşe yazarlığı yaptı. Öte yandan bazı dergilerin çıkarılmasına da katkı sağladı.

REFİK ERDURAN KİMDİR?

Kökleri Karamanoğulları Beyliği'ne dayanan bir aileden gelen Erduran'ın babası asker ve avukat Hüsamettin Ahmet Bey'dir. Dedesi ise ağır ceza reisi Ahmet Erduran, annesi Türkiye'deki ilk resimli dergiyi çıkaran Maarifçi Mustafa Refik Bey'in kızı Refika Hanım'dır. Çiftin ikinci çocuğu olan Refik Erduran, 13 şubat 1928 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi.

Erduran, Kore Savaşı'ndan döndükten sonra asker arkadaşı Ertem Eğilmez ve gazeteci Kemal Salih Sel'in oğlu Haldun Sel ile birlikte 1953 yılında Çağlayan Yayınevi'ni kurdu. Cep kitabı boyutlarında plastik kapaklı kitaplarla yayın piyasasında önemli bir başarı elde etmiştir. Aka Gündür, Refik Halit Karay, Peride Celal gibi devrin önemli yazarlarının kitaplarını yayımladı.

Cumhuriyet Gazetesi'nde tefrika edilen İnce Memed romanını ilk yayınlayan yayınevi olmuştur. bilimkurgu kitaplara, erotik romanlara kadar kitap yelpazesinde önemli bir yer vermiştir. Yayınevi kitaplarını göreceli olarak ucuz fiyatla ve ilk kez gazete bayilerinde satışa sunmuştur. Refik Erduran'ın yazdığı Yağmur Duası adlı kitap da Çağlayan Yayınevi tarafından basılmış ve en çok satanlar arasına girmiştir.1954-1955 tarihleri arasında TEF adlı haftalık mizah dergisini yönetmiştir. Erduran, zamanla yayımcılık işlerini Ertem eğilmez'e bırakıp asıl ilgi alanı olan tiyatroya yönelmiştir.

OYUN YAZARLIĞI DÖNEMİ

Refik Erduran, Muhsin Ertuğrul'un isteği üzerine, Amerikalı yönetmen Kenneth Mcgowan'a Ankara Üniversitesin'de birkaç ay kadar asistanlık yapmış ve bu kurslardan Aziz Nesin gibi değerli oyun yazarları da yararlanmıştır. Bu deneyimin ardından ilk profesyonel tiyatro oyunu Deli'yi 1957'de yazmıştır. Oyun İstanbul şehir Tiyatroları'nda oynanmış ve ardından çok sayıda oyun yazmıştır. En çok komedi ve vodvil türünde oyunlar yazmıştır. 1958'de Bir Kilo Namus, 1959'da Cengiz Han'ın Bisikleti adlı oyunları sayesinde ün kazanmıştır.

Devlet Tiyatroları, Surriri-Cezzar Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatroları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, yunus Emre tiyatrosu, Yeditepe Oyuncuları, Tiyatro İstanbul, yerli ve yabancı başka toğluluklar tarafından otuzdan fazla oyun sahnelemiştir. Yurt içinde ve dışında, televizyon senaryoları yazmıştır. Pek çok yerli ve yabancı ödül almıştır.

GAZETECİLİK DÖNEMİ

1965 yılında Abdi İpekçi'nin teklifi üzerine milliyet Gazetesi'nde köşe yazarlığına başlamış 1981 yılına kadar sürdürmüştür. Ardından Güneş ve Medan gazetelerinde gazeteciliğe devam etmiştir. 1985'te Gazeteciler Cemiyeti'nin En Başarılı köşe Yazarı Ödülü'nü almıştır. 1968'de bir davet üzerine ABD'ye gitmiştir. Bir sene boyunca Lowa Üniversitesi'nde Yazarlar Atölyesi'ne katılmış, ardından Kaliforniya'ya yerleşmiştir. İstanbul'a döndüğünde ise köşe yazarlığını bırakmış ve öenli gördüğü konularda yazılar yazmıştır.

TELEVİZYONCULUK DÖNEMİ

Bir film şirketi kuran Erduran, çeşitli TV dizileri yönetmiştir. En çok bilineni "Önce Canan" adlı dizidir. 1990'lı yıllardı çeşitli TV programlarında sunuculuk ve yapımcılık üstlenmiştir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *