» 
»
 

Unutkanlık neden olur? Sebepleri nelerdir?

Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen unutkanlık neden olur? Ptikoterapist/Aile Çift ve Evlilik Terapisti Uzman Ptikolog Naciye Tokaç, unutkanlığın pek çok hastalığın habercisi olabileceğini vurgulayarak unutkanlık sebeplerine dair açıklamalarda bulunuyor. İşte detaylar...

Hemen hemen her yaşta sıklıkla görülen unutkanlık problemi genellikle ptikoloji ile doğrudan bağlantılı oluyor. Anahtarınızı sıklıkla nereye koyduğunu bulamayanlardansanız ya da ödev teslim tarihini unuttuysanız bu habere dikkat etmelisiniz. Çünkü unutkanlık sebeplerini taşıyor olabilirsiniz. Dikkat ektikliği, uyku düzensizliği, depresyon, kaygı, stres ve üzüntü gibi olumsuz yaşam koşulları maalesef ki unutkanlığa neden oluyor. Tıbbi olarak bir duruma bağlı olmayan unutkanlık problemi genellikle ptikolojik sorunlar yaşayan genç ve orta yaştaki kişilerde görülüyor. Kimileri geçmişte yaşadığı iyi veya kötü anılarını unuturken kimileri başındaki gözlüğü nereye koyduğunu unutuyor. İşte bütün bunların temeli ptikolojik sorunlardan dolayı kaynaklanıyor.

Ptikolojik bir unutkanlığınız olup olmadığını anlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Mesela ne kadar süredir unutkanlık yaşıyorsunuz? Özellikle hayatınızda yaşadığınız bir olaydan sonra unutkanlığınız oluşmuş ve giderek artmışsa, hafızanızı oldukça meşgul eden bilgiler birikmiş olabilir. Siz düşünmeseniz bile, zihninizden çıkmayan olaylar kişiyi giderek unutkanlığa sürüklemektedir. Elinizdeki kalemi, markete gidince ne alacağınızı, mutfağa gidip ne yapacağınızı unutuyorsanız o zaman zihninizde dikkatsizlik yani dikkat dağınıklığı oluşmuştur. Unutkanlığın yanında mutsuzluk, keyifsizlik, uykusuzluk iştahsızlık gibi problemler de beraberin de geliyor ise ptikolojik bir unutkanlık söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlarda yaşam koşullarını daha iyi bir seviyeye çıkarmak yani hayatı iyileştirmek kişinin gün geçtikçe unutkanlığının azalmasına yardımcı olacaktır. Unutkanlık problemi ile sık sık karşılaşılan durumlar çözümlenmemiş olayların, depresyonun ve stresin habercisidir. Bu nedenle mutlaka konunun uzmanı birinin destek yardımı ile olayları aşmaya ve bu şekilde de unutkanlık problemini çözümlemeye olanak sağlayacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *