» 
»
 

Usain Bolt 3. kez olimpiyat şampiyonu oldu

Atletizim erkekler 100 metre yarışında üst üste 3. kez olimpiyat şampiyonu olan Jamaikalı Usain Bolt, altın madalyayı kazandı.

Brazilya’nın Rio de Janerio kentinden düzenlenen 2016 Rio Olimpiyatlarında atletizm branşında yarışan Jamaikalı atlet Usain Bolt, erkekler 100 metrede altın madalya kazandı. Rakiplerine göre final yarışına yavaş çıkış yapan Bolt, ABD2li Justin Gatlin’i son 60 metrede geri bırakmayı başardı ve lider oldu.

Usain Bolt, erkekler 100 metre finalinde 9,81’lik süresiyle yarışı zirvede bitirerek altın madalyayı almaya hak kazandı. 29 yaşındaki Bolt’un arkdasında ABD’li atlet Justin Gatlin’in derecesi 9,89 oldu ve gümüş madalyayı aldı, Kanadalı atlet Andre de Grasse ise 9,91’li derecesi ile yarışı 3. olarak tamamladı ve bronz madalya ile final yarışından ayrıldı.

Erkekler 100 metrede Bolt, üstü üste 3. kez olimpiyat şampiyonu olmayı başaran ilk atlet olurken, olimpiyatlarda 7. altın madalyasını da almış oldu. Olimpiyat şampiyonu ve dünya rekortmeni Bolt, 2004 yılında dünya gençler rekorunu, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda ise 100 metre ve 20 metre yarışlarında dünya rekorunu kırmıştı. Henüz 15 yaşındayken gençler dünya şampiyonu olarak dikkatleri üzerine çeken ve kendi rekorlarını da kırmayı başaran Usain Bolt, medyada “Yıldırım Bolt” lakabını almıştır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *