Uşak'ta paleolitik dönemde ait kalıntılar bulundu

Tesadüfen bulunan bazı fosillerin incelenmesi sonrasında başlatılan kazı çalışmaları sonucunda Uşak'ın Banaz ilçesinde paleolitik döneme ait kalıntılara rastlandı.

Uşak'ın Banaz ilçesinde başlatılan Sürmecik kazılarında ortaya çıkan kalıntıların 200 bin yıllık olduğu ve yontma taş devri olarak adlandırılan paleolitik dönemde yaşanış "Neandertal" insan hayatı konusunda çok sayıda bilgiyi gün yüzüne çıkaracağı tahmin ediliyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, paleolitik döneme ait çok sayıda esere Sümercik kazı alanında rastlandığını kaydetti.

Taşkıran, söz konusu bölgenin Ege Bölgesi ve tüm Türkiye için paleolitik döneme ışık tutan özel bir alan halinde geldiğini belirterek, alanın tesadüfen bulunduğunu ve 2 yıldır bu alanda çalıştıklarını kaydetti. Yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 80 bin parça topladıklarına dikkat çeken Taşkıran, bu parçaların halen incelendiğini, 30 civarında parçanın ise sergilenebilir olduğunu ifade etti.

Yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan parçalar arasında Neandertal insanın avlanmak için kullandığı el baltası, ok ucu gibi aletlerin yer aldığı bilgisini paylaşan Taşkıran, Uşak ve çevresinin tarihini en çok geç neolitik döneme kadar indirebilirken şimdi kentin tarihini 200 bin yıl geriye çekebildiklerini kaydetti. Sümercik buluntu yerinin muazzam bir paleolitik alan olduğunu dile getiren Tarkıran, Ege Bölgesinde paleolitik döneme ait bu denli büyük ve bol malzemeli başka bir açık hava yerleşimi olmadığını da ifade etti.

Bu yıl sona eren kazı çalışmalarının gelecek yıl devam edeceği bilgisini aktaran Prof. Dr. Taşkıran, bölgedeki sıcak su kaynağı kenarında 200 bin yıl önce bir grup Neandertal insanın konakladığını, burada bulunan malzemelerin orta paleolitik döneme ait en iyi eserlerin bulunduğu Antalya'daki Karain Mağarası'nda bile olmadığını belirtti. Orta paleolitik döneme ait tüm evreleri veren başka bir yerin Türkiye'de olmadığını kaydeden Taşkıran, "Yaşlandırma çalışmalarımız sürecek, şunu söyleyebiliriz 200 bin yıl öncesine ait kalıntılarla karşı karşıyayız." dedi.

Uşak Müze Müdürü ve Sürmecik Kazı Başkanı Şerif Söyler ise Ankara ve Uşak Üniversiteleri ile Uşak Müzesinin iş birliği ile sürdürülen kazı çalışmalarından bahsetti. Çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri doğrultusunda yapıldığını belirten Söyler, bölgenin koruma altında olduğunu, eserlerle ilgili incelemelerin ise devam ettiği kaydetti. Söyler, genellikle mağaralarda yaşayan Neandertal insanın açık alanda yaşamalarının dikkat çekici olduğunu belirterek, "Tahminlerimiz, bölgedeki sıcak su kaynağına gelen av hayvanlarından beslenmek için burada konakladıkları. Ok uçları, kesme aletleri, diş ve hayvan fosilleri var. Yani avlanmak için yapılan malzemeler ağırlıklı. Yaklaşık 5-6 metre derinlikte bu malzemelere ulaşabildik. Daha eski döneme dair eserler de çıkabilir." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *