» 
»
 

Uyku bozukluğu günlük hayatı olumsuz etkiliyor

İş verimi ve hayat kalitesi açısından uyku bozukluğunun önemli derecede etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, bu konuda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

17 Mart Dünya Uyku Günü olması nedeniyle uyku üzerine açıklamalarda bulunan Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, bu günde uyku bozuklukları ve bunun sağlık üzerindeki etkilerine dikkat çekmek amacıyla aktiviteler planlandığını bildirdi.

En yaygın uyku bozukluğunun uykusuzluk olduğunu belirten Öztürk, bu nedenle depresyon, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, davranış değişikliği gibi durumların yanı sıra çeşitli hastalıkların da ortaya çıkabildiğine işaret etti. Öztürk, uyku bozukluğu tespit edildiğinde demans, parkinson gibi hastalıklara da başlangıç aşamalarında tanı konulabildiğini belirtti.

Uyku bozukluğunun yüzden fazla çeşidi var
Uyku sürecinin beyinin aktif bir süreci olduğuna dikkat çeken Öztürk, sağlıklı uyku, dengeli beslenme ve egzersizin sağlıklı yaşamın 3 olmazsa olmazı olduğunu ifade etti. Erkeklerde yüzde 17, kadınlarda ise yüzde 9 oranında görülen obstrüktif uyku apnesinin hipertansiyon, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları ve diğer kronik hastalıklara yakalanma oranını artırdığını belirten Öztürk, özellikle gündüz uyku bozuklukları, aşırı uyku eğilimi gibi durumlar sonucunda iş kazası riskinin arttığının, iş veriminin ve hayat kalitesinin önemli ölçüde etkilendiğin altını çizdi. Öztürk "Yüzden fazla uyku bozukluğu ve hastalığı çeşidi mevcut. Gerekli tetkiklerin ardından hastalar uygun şekilde koruma ve tedavi programına alınmaktadır." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *