» 
»
 

Uyku ilaçlarındaki büyük tehlikeye dikkat

Bilinçsiz alınan uyku ilaçlarının uyku apnesi olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme süresini ve sıklığını arttırabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sezim Şafak, bu ilaçların gelişi güzel alınmaması konusunda uyardı.

Vücutta ciddi rahatsızlıklar oluşmasına sebebiyet verebilen uyku apnesi, gece uykusu boyunca kişinin uyku esnasında solunumun belirli bir süre için durması olarak da adlandırılabilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Sezim Şafak, bu ve bunun gibi hastalıkların belirlenmesi için hastane ortamında hastaya bağlanan birtakım cihazlar yardımı ile alınan kayıtlar incelenerek hastanın uykudaki horlama, nefes durması, uyku kalitesi, kalp ritim bozuklukları gibi bir çok hastalığının tanısının konmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Uyku apnesinin önemli bir rahatsızlık olmasına karşın tedavisinin de mümkün olduğunu belirten uzmanımız tedavide göz ardı edilmemesi gereken başlıca maddeleri sizler için açıkladı…

1- Kilo birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığında baş düşmanı öncelikle tedaviye kilo vermekle başlanmalıdır.
2- Uyku öncesi alınan alkol apnelerin daha sık ve uzun süreli olarak ortaya çıkmasına neden olduğu için ani ölümlere sebebiyet vermemek için alkolün alındı saate dikkat edilmelidir.
3- Uyku ilaçları da alkol gibi apnelerin sıklık ve süresini arttırabilmektedir. Bu nedenle uyku ilaçlarına ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır.
4- Yatış pozisyonu da solunum durmalarında önemli bir etkendir. Sırt üstü yatmak bu hastalıkta tehlike yaratabilmektedir.
5- Burununda meydana gelen tıkanıklıklar nedeni ile patolojiler horlamayı % 10-15 oranında artırmaktadır. Bu tıkanıklıklara yönelik tedaviler horlama ve uykuda solunum düzensizliklerini bir miktar azaltacaktır.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *