» 
»
 

Uykuda aşırı terlemenin 11 nedeni! Önemli hastalıkların habercisi olabilir

Gece yarısı terleyerek uyanmak birçok hastalığın belirtisi olabilir. Uzmanlardan önemli uyarılar haberimizde...

Terleme vücudumuzun ısıyı düzenlemek için kullandığı fizyolojik bir olaydır. Gece yarısı terleyerek uyanmak birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu tür terleme, uyku esnasında herhangi bir efor sarf etmeden meydana geldiği gibi terleme sebebi battaniye veya sıcak odadan kaynaklı değildir. Bu durum uyku kalitesini düşürdüğü gibi birçok hastalığın da belirtisi olabilir. Gece, uyku sırasında meydana gelen aşırı terleme, genellikle sırılsıklam terleme olarak tarif edilir. Ani sıcak basmalarından farklıdır, terlemenin yanında yüzün kızarmasıyla da karıştırılmamalıdır.

Uykuda Terlemenin Nedenleri;

Menopoz: Yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi olarak tanımlamaktadır. Menapoz yaşı dünya genelinde 45-55 yaştır. Menopozda östrojen ve progesteron seviyelerindeki değişiklikler, gece terlemelerine sebep olur ve yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 85’ini de etkiler. Ancak menopoza bağlı terlemeler birkaç dakika sürer ve bir zaman ayrımı bulunmaz.

İlaçlar: Antidepresan, kortizon, ateşi düşürmek için kullanılan aspirin, acetaminofen gibi ilaçlar, kafein, alkol terlemeye sebep olabilir. Ayrıca hormon dengesini bozan ilaçlar, meme veya prostat kanseri gibi kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlar çok daha fazla terlemeye neden olur.

Enfeksiyon: Hastalık potansiyeli taşıyan mikrop ve virüslerin vücuda bulaşması ile gelişir. Bağışıklık sistemi çoğu enfeksiyon oluşumunu önleyebilir. Ancak hızla çoğalan enfeksiyonlarla baş etmekte zorlanırsa başka hastalıklar görülmeye başlar.  Enfeksiyonun yaygın belirtileri ateş, mide bulantısı, kusma ve kas ağrısıdır. Ateşi tetikleyen enfeksiyonlar gece terlemesi yapabilir; tüberküloz, bakteriyel-viral enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları gibi.


Tüberküloz: Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin solunum yollarından vücuda girmesi ile özellikle akciğerlerde yaygın iltihap gelişmesine neden olan Tüberküloz, halk arasında Verem hastalığı olarak da bilinen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Genel olarak ateş, öksürük, kanlı balgam gece terlemelerine eşlik eder. Halsiz, yorgun hissedersiniz ve iştahınız kesilir.

HIV (AIDS): Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu olarak da adlandırılır ve HIV enfeksiyonunun ileri evresidir. HIV, bağışıklık sisteminin organizatörü olan CD4 hücrelerini enfekte ederek zamanla sayılarını azaltır. Virüs bulaştıktan sonra  tedavi edilmemesi halinde 10- 12 yıl içerisinde bağışıklık sisteminin savunma işlevini yerine getirememesi başlar. Savunmanın yetersiz olduğu dönemlerde vücudumuz tüm enfeksiyonlara karşı açık hale gelir ve birden fazla enfeksiyon zaman zaman tek başına zaman zaman birlikte görülmeye başlar.  Ateş, şişmiş ve hassas lenf bezleri, eklem ağrıları ve gece terlemeleri. Bu duruma kilo kaybı ve ishal de eşlik eder. HIV virüsünün kendisi kadar ona eşlik eden diğer enfeksiyonlar da sebebi olabilir.

Tiroid bezi hastalıkları: Sıcağa hassas olma ve daha fazla terleme, tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda. Metabolizma hızlanır, metabolizma hızlanınca vücut ısısı artar ve artan ısı terleme ile düzenlenir.

Düşük kan şekeri: Diyabet hastalığı olan bireylerde gece boyunca kan şekeri düşebilir; özellikle de akşam geç saatte egzersiz yapıldıysa, yemek yediyse, insülin veya sülfonilüre grubu ilaç kullanılıyorsa uykuda terleme daha çok görülebilir.

Uyku apnesi: Uyku esnasında solunumun durması olarak tanımlanır. Uyku apnesi sendromunda, uyku sırasında birkaç saniye süren geçici boğulmalar yaşanıyor. Bu boğulma anında kandaki oksijen seviyesi düşerek, beynin uyanmasını sağlanır. Beyin solunum fonksiyonlarının durduğunu haber vermek için vücudu uyandırır. Vücut yeteri kadar oksijen almadığında kaçma ya da karşı koyma durumuna geçer ve bu da terlemeye sebep olabilir.

Mide reflüsü: Reflü hastalığı asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesidir. Bazı araştırmalar ilgisi olabileceğini gösteriyor.

Kanser: En sık lenfomalarda gözlemlenir. Bir tür böbrek üstü bezi tümörü olan, Feokromasitoma, karsinoidler de gece terlemesine sebep olan tümörler arasındadır. Ayrıca prostat, böbrek, testis veya yumurtalığı tutan kanserlerde gece terlemesine sebep olan tümörler arasında yer alır.

Anksiyete: Stres, panik, üzüntü gün boyu terleme yapabilir, gece de aynı şekilde devam eder. Özellikle çocuklar daha fazla kabus gördüğü için bu durum gece terlemesine eşlik eder.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *