» 
»
 

Uyuşturucunun yerini akıllı telefonlar mı alıyor?

Amerika'da bilim insanlarını harekete geçiren araştırmada son 10 yıldır Amerikalı gençler arasında uyuşturucu kullanımının düzenli bir şekilde azaldığı ancak mobil teknolojilerin kullanımının arttığı ortaya çıktı.

Uyuşturucu Madde Kullanımı Enstitüsü, gençlerde uyuşturucu kullanımında son yılda görülen azalma ve mobil teknolojilerin kullanımında patlama yaşandığı sonuçlarına ulaşınca konuyla ilgili önümüzdeki aylarda bir araştırma başlatmayı planladı. Akıllı telefonların gençlerdeki uyuşturucu kullanma oranını düşürme ihtimali tespit edilince ortaya sıra dışı bir çalışma çıktı. Uzman Psikolog Mehmet Başkak bu çalışmanın detaylarını paylaştı.

12-17 yaşları arasındaki gençlerde 2005 yılında sigara içme oranı Federal Madde Bağımlılığı ve Akıl Sağlığı Hizmetleri İdaresine göre yüzde 10.8 iken 2015 yılında bu oranın yüzde 4.2'ye düştüğünü belirten Başkak, gençlerin alkol kullanımının da yüzde 16.5'ten yüzde 9.6'ya düştüğü bilgisini verdi. İstatistiksel olarak aynı yaş grubundaki gençlerde kokain kullanımının da önemli düşüşler gösterdiğini belirten Başkak, esrar kullanımının sabit kaldığını, 2015'te bu yaş grubundaki çocukların yüzde 7'sinin uyuşturucu kullandıklarını ifade etti.

Gençlerin zamanını mobil teknolojiler git gide daha fazla tüketmeye başladı. 13-18 yaş arası Amerikalı gençlerde sosyal medya ve video oyunları gibi etkinliklere ayrılan zamanın ise günlük 6,5 saat gibi bir süre olduğu dikkatleri çekiyor. 13-17 yaş grubundaki gençlerin yüzde 24'ünün sürekli online olduğunu belirten Başkak, yüzde 73'ünün de bir akıllı telefon ya da başka bir cihazla erişime sahip olduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *