Uzay tarihinde bir ilk! Yeni ülke Asgardia

Birçok kişinin uzak filmlerinde izlediği uzayda ülke kurma hikayesi gerçek oluyor. Paris'te düzenlenen bir etkinlikle tanıtılan ve Asgardia adı verilen ülke için vatandaşlık başvuruları alınmaya başlandı…

Dünyanın yörüngesine oturtulması hedeflenen ve üzerinde yaklaşık 100.000 insanın yaşaması planlanan uzay ülkesi Asgardia, kendi kural ve yasaları ile yönetilecek. Yörüngeye oturtulacak olan bu uzay ülkesinin, dünyayı meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı koruyacağı ifade ediliyor.

Uzaya gönderilen ilk uydu Sputnik’in 60. Yıl dönümünde fırlatılacak olan yeni bir uydunun ardından yörüngeye yerleştirilmesi planlanan içerisinde insanların yaşayacağı uzay ülkesi için henüz kesin bir tarih verilmiyor. Yüksek bir maliyete mal olacak istasyonun maddi birtakım sorunlar dolayısı ile uzun süren bir zaman diliminde hayata geçebileceği düşünülüyor.

Uzay ülkesine verilen Asgardia adının İskandinav mitolojisindeki Odin’in hüküm sürdüğü ülke olan Asgard’dan esinlenilerek verildiği belirtilirken, projenin tanıtıldığı resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, yeni kurulan ülkede yeryüzünde bulunan diğer ülkelerden farklı bir yönetim şekli olacak. Asgardia’nın ilk çalışma aşaması önümüzdeki 18 ay içerisinde fırlatılacak olan bir uyduyla start alacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *