Uzaya gidecek ilk Türk Halil Kayıkçı için geri sayım başladı

Nasa tarafından gerçekleştirilen çekilişle uzaya gitme hakkı kazanan ve aynı zamanda uzaya çıkan ilk Türk olma ünvanına da sahip olacak olan Halil Kayıkçı 2017 yılında uzaya gitmek hazırlıklarına son hız devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği bölümü öğrencisi Halil Kayıkçı NASA tarafından yapılan çekilişte ilk üçe girmiş ve bu sayede de uzaya çıkmak için önemli bir şans yakalamıştı. Çekilişte adının açıklanmasının ardından NASA’nın bir hafta süren eğitimine de katılan Halil Kayıkçı’nın normal şartlarda 2015’te uzaya çıkması planlanıyordu. Ancak bir takım aksaklıklar nedeniyle Kayıkçı’nın uzay yolcuğunu 2017’ye ertelenmek zorunda kalınmıştı.

Şimdilerde ise bütün hazırlıklarını tamamlayan Kayıkçı uzaya çıkmak için gün saymaya başladı. Bu seyahat sayesinde uzaya çıkan ilk Türk olma ünvanına en yakın isim olan Halil Kayıkçı konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, yüzde 99’luk bir ihtimalle Churasan adında bir Karayip adasına diderek orada bulunan uzay limanındaki araca binerek roketlerini çalıştıracaklarını ifade etti. İçerisinde toplamda 2 kişilik olacaklarını belirten Halil Kayıkçı araçta co-pilot olacağını sözlerine eklerken yaşadığı heyecanı ifade etti.

Kendisine yöneltilen sorularda tedirgin olup olmadığı sorulan Halil Kayıkçı, soruya espirili bir şekilde yanıt vererek uzay yolculuğundan korkmadığını ona göre İstanbul'da yaşamanın daha tehlikeli olduğunu ve eve giderken çok daha fazla tedirgin olduğunu söyledi.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *