» 
»
 

Uzmanlar aşırı sıcak havaların sebebini açıkladı ve uyardı

Haziran ayının sonuna doğru bir anda bastıran aşırı sıcak havaların sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yüksek derecelerde devam etmesinin sebepleri ve bu gidişatla sonunun nerelere varabileceği konusunda uzmanlardan uyarılar peş peşe geldi.

Son yılların en sıcak günlerini yaşadığımız Haziran ayında, sadece Türkiye’de değil dünyanın da birçok ülkesinde aşırı sıcaklıklar görülüyor. Normal değerlerin üzerinde seyreden sıcak havanın nedenleri ile ilgili bilim insanlarının yaptığı açıklamalar da oldukça dikkat çekici.

Bilim adamları yaşanan bu aşırı sıcakların sebebini, iklim değişikliği olarak tanımlıyor. Değişen iklimsel koşullarının, sıcakların bu kadar yoğun hissedilmesine sebep olduğunu belirten uzmanlar, Portekiz'de hissedilen aşırı sıcaklar sebebiyle son aylarda birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan orman yangınlarının çıkması, Fransa, İsviçre ve Hollanda'da aşırı sıcaklar nedeniyle özel önlemlerin alınması bunu en önemli göstergelerinden.  1976 yılından bu yana, İngiltere en sıcak geçen Haziran ayını yaşadı. İsviçre'de 1864'ten beri meydana gelen en sıcak ikinci Haziran ayını yaşandı. Konuya ilişkin araştırmalar yapan uzmanlar, insanlığın yanlış yaşamasından kaynaklı küresel ısınmanın Avrupa'nın belirli yerlerinde sıcaklık rekoru kırılma ihtimalinin 10 kat artmasına sebep olduğunu belirtirken, kıtanın batısında ortalama sıcaklık, normal sıcaklık ortalamasının 3 derece üzerinde devam ettiği belirtildi.

Hollanda Meteoroloji Enstitüsü'nden Geert Jan Van Oldenborgh, sıcaklık artışlarının tahmin ettiklerinden daha hızlı ilerlediğini, atmosfere karbon salınımını azaltılması için çok acil önlemler alınmaması durumunda aşırı sıcakların ve daha fazlasının görülebileceğini belitti.

İklim ve Çevre Bilimi Laboratuvarı'nda görevli Robert Vautard, sera gazlarının azaltılmaması durumunda, Haziran ayında yaşanan aşırı sıcaklıklar bu  yüzyılın ortasına gelindiğinde normal sıcaklık değerleri olarak konuşulmaya başlanaca, değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmayı sürdüren ekipte görevli Oxford Üniversitesi'nden Frederike Otto, insanların neden olduğu küresel ısınmanın beklenilen sıcaklık artışından daha fazla ve hızlı ilerlediğini aktardı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *