» 
»
 

Uzmanlar tarafından Obezite ile ilgili önemli açıklama!

Koru Ankara Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Taşcılar yaptığı açıklamalarda obezitenin en büyük nedenlerinin fast-food benzeri beslenme, sürekli olarak yüksek kalorili besin tüketmenin yanında birçok sebebin olduğunu belirtti

Koru Ankara Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Taşcılar’ın açıklamaları günümüzde obezitenin çocukluk çağının en yaygın kronik hastalığı olarak bilinmekte olduğu yönünde.

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Fazla beslenen çocukların daha iyi büyüyeceklerine yönelik toplumsal yanlış bir inanış olduğunu belirten Taşçılar, çocukların gün içerisinde topladıkları enerjinin yüzde 5’ini büyümek için harcadıklarını söyledi. Çocukların sağlıklı büyümesi için sağlıklı besinler tüketilmesi, günlük düzenli olarak fiziksel aktivite yapması ve uyku düzenlerinin olması gerektiği gibi olması gerektiğini de belirtmeden geçmedi. Sürekli tokluk halinin ve obezitenin büyüme hormonunu baskılamakta olduğunu ifade eden Taşçılar, obezite riski ile karşı karşıya olan çocukların günlük yaşamlarında tükettikleri gıdaların yalnızca kalori, yağ ve protein açısından yeterli olup vitamin, eser element, mineral ve diğer organik maddeler açısından yetersiz olduğunu, yüksek kalorili beslenme ve hareketsizliğin ise obezitenin gelişiminde en büyük etkenler olduğunu belirtti.

Özellikle fast-food benzeri beslenme, cips ve çikolata alışkanlığı, asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmesi, anne ve babanın obez olması, sürekli olarak hızlı yeme alışkanlığı, hareketsizlik gibi durumların obezite riskini yükselttiği belirtildi.

Obezite, vücut kıllarında artış, sivilce oluşumu, boyun, koltuk altı gibi kısımlarda koyulaşma belirtilerinden birkaçı ergenlik dönemindeki çocukların ise mevcutsa Polikistik Over Sendromu’ndan şüphelenebileceğini belirten Taşçılar, obezitenin oluşturduğu sağlık sorunlarının bir çoğunun insan ömrüne olumsuz etki ettiğini ve iskelet sisteminin erken yaşlarda fazla ağırlığa maruz kalması durumunda ortopedik sorunlara da neden olabileceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *