» 
»
 

Uzmanlar uyarıyor! Bozuk moralle uyumak çok sakıncalı...

Akıl almaz bir kodlama ve depolama yeteneğine sahip beynin dinlendiğinde kötü gelen her şeyin daha da belirginleştiğini ve daha da mutsuz edeceğini vurgulayan Uzman Ptikolog Özge Genlik, bozuk moralle asla uyumamalısınız dedi...

Vücudumuzun her bir bölgesini yöneten beynimizin, bedenimizde bulunan tüm sinir ağıyla sürekli olarak iletişim halinde olduğunu ve kendisininde sinir hücrelerinden oluşan muhteşem özelliklere sahip bir organ olduğunu vurgulayan Uzman Ptikolog Özge Genlik hayatınızda olumlu duygular yaşadığımızda beyindeki nöronlar arasında daha güçlü bağlar kurulduğunu ve bu olumlu duygular sayesinde endorfin üretimini hızlandırdığını söyledi. Bu sayede kendimizi daha dingin, rahatlamış, mutlu, iyi hissettiğimizi belirten Uzman Ptikolog Özge Genlik olumsuz duygular yaşadığımızda ise beyin korumak, onu hayatta tutmak için kortizol salınımını arttırarak sempatik sinir sistemi aktifleştirdiğini ve beynin korteks alanındaki işlevsellik azalmaya başladığını belirtti. Bu da kişide konsantrasyon güçlükleri deneyimler, geçmiş deneyimlerini hatırlamakta güçlük çekmeye başlar ve içgüdüsel davranmaya yönelir bizde kendimizi gergin, huzursuz hissederiz dedi.

Gün içerisinde kendi kendinizle konuşmanız gerektiğini belirten Genlik duygularım, düşüncelerim, eylemlerim' aynı hizada mı diye kendinizi yoklayın Hangi eylemler gerçekten bana ait?' sorularını kendinize sorun dedi. Sessizlik alanları oluşturulması gerektiğini vurgulayan Genlik, her gün 5 dakika boyunca tek başınalık deneyimleriniz olsun, sadece nefesinizi gözlemleyin ve bedendeki değişen hisleri takip edin, hayal edin zamanınızı düş kurmaya ayırın vurgusunu yaptı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *