» 
»
 

Uzmanlar uyarıyor: Domuz gribine karşı sarımsak yiyin! Yutmayın!

Son yılların korkulan hastalığı haline gelen ve her gün çeşitli illerden ölüm haberlerinin geldiği domuz gribine çare yine bitkilerden geldi. Kastamonu Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre domuz gribine de karşı sarımsak tüketilmesi gerekiyor.

Son günlerin en korkulan hastalığı haline gelen ve her gün çeşitli illerden ölüm haberlerinin geldiği H1N1 yani domuz gribine çare yine bitkilerden geldi. Kastamonu Üniversitesi’nden yapılan bir açıklama domuz gribine karşı sarımsak tüketilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Pek çok hastalığa karşı halk arasında oldukça yaygın kullanılan sarımsak son yıllarda özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve ölümlere neden olan domuz gribine de çare olduğu bildirildi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılan araştırmalar, sarımsağın antiparazitik, antibakteriyel, antimikotik, antiviral, antikanserojen ve antioksidan etkilerini ortaya çıkardı.

Ancak bazı kesimlerde kokusundan rahatsızlık duyulmaması için bütün haliden yutularak tüketilen sarımsağın faydası olmadığı bildiriliyor. Kastamonu Üniversitesinde (KÜ) yürütülen bir çalışma gösterdi ki yutularak tüketilen sarımsak kendisinden beklenen faydayı sağlayamıyor. Yapılan araştırmada insan vücuduna yararlı maddelerin açığa çıkması için sarımsağın mutlaka çiğnenerek tüketilmesi gerektiği saptandı.

Kastamonu Üniversitesi'nden yapılan açıklama şu şekilde...

“Tübitak’ın 1003 programı kapsamında bir çağrısı vardı. Bu çağrıda ülkemizdeki endemik bitkilerden değerli kimyasalların elde edilmesi üzerine araştırma projeleri teklifleri alınıyordu.”

Pek çok hastalığın ilacı sarımsak
“Biz de Kastamonu’nuyla özleşen gerçekten iki ürününden birisi olan sarımsakla ilgili bir proje hazırladık. Şunu fark ettik ki sarımsak, aslında çok yeni değil. 5000 yıl öncesine dayanan kullanımı var. Ülkemizde de hem besin kaynağı olarak ama daha çok da tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. Yine halkımız tarafından özellikle sarımsağın ateş düşürücü, kurt düşürücü, yine bildiğimiz üzere tansiyon düşürücü etkilerinin yanı sıra en önemlisi nezle tedavisinde ve solunum ve sindirim sisteminin iyileştirilmesinden halkımız tarafından kullanıldığını gördük.”

Yurt dışında da araştırılmış
“Ama özellikle yurt dışında yapılan çalışmalarda sarımsağın bir çok -anti diyeceğim ama gerçekten bunlara sahip- antiparazitik, antibakteriyel, antimikotik, antiviral, antikanserojen ve antioksidan gibi bir dolu etkiye sahip olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş.”

Sarımsağı bütün yutmak faydalı değil
“Ancak sarımsak ezildiği zaman içindeki alinin alinazla parçalanmasıyla ortaya çıkıyor. Eğer biz sarımsağı bütün olarak yutacak olursak, alisin ortaya çıkmadan bu doğrudan mideye gidecek ve midede de hazmolunması nedeniyle de etkisini gösteremeyecek. O yüzden de halkımız lütfen kokusunu dert etmesin. Çünkü bu hastalık domuz gribi için özellikle, kullanılabilecek yegane kaynak, ve varsın kokusu olsun. Sarımsak ya kesilmeli, ya ezilerek herhangi bir yoğurdun içerisine katılarak sarımsaklı yoğurt şeklinde tüketilmeli veya sarımsak dişleri çiğnendikten sonra yutulmalı.”

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *