» 
»
 

Uzmanlar uyarıyor! Göz yaşı menopozla birlikte azalıyor

Uzun süre bakılan bilgisayar ekranlarının yanı sıra menopozun göz yaşını azalttığını söyledi belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Barış Yeniad konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

Uzman Doç.Dr. Barış Yeniad, göz yaşının yeterli üretilememesi nedeni ile meydana gelen göz kuruluğunun, üretilen göz yaşının kaliteli olmamasının yanı sıra çok çabuk buharlaşıyor olması nedeni ile oluştuğunu belirtti. Bu durum tedavi edilmediği takdirde kurumaya bağlı olarak ülser, hatta ileri seviyelerde kornea tabakasının delinmesiyle görme kaybına sebebiyet verebildiğini kaydetti.

Gözlerdeki bu problemin günlük hayatında önemli ölçüde etkilediğini ifade eden Yeniad, özellikle kitap okurken, bilgisayar ve televizyon karşısında, hatta araba kullanırken gözde yanma, batma, kızarıklık ve refleks sulanmalara neden olduğunu belirtti.

Göz kuruluğu kadın erkek ayırt etmeksizin tüm yaş aralığında görülebileceğini vurgulayan Yeniad, en sık 40 yaş üzerindeki kadınlarda görüldüğünü, bunun sebebinin ise hormonlardaki değişime bağlı olarak göz yaşı üretiminin azalması olduğunu ifade etti.

Yeniad, göz kuruluğu tedavisinde kullanılan ilaçların yapay göz yaşı damlaları ve merhemler olduğu İleri klinik durumlarda iltihabi önlemek için kortizonlu ve bağışıklığı baskılayıcı damlalar da kullanıldığını belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *